Shōchū (alkohol)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szklanka shōchū
Shōchū w butelce

Shōchū (jap. 焼酎 shōchū) – wódka japońska, może być produkowana z batatów, ziemniaków, ryżu, jęczmienia, gryki, prosa lub kukurydzy. Zgodnie z prawem japońskim zawartość alkoholu nie powinna przekraczać 36%, ale niekiedy osiąga ona 45%[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Shōchū trafiła do Japonii prawdopodobnie w XV w. z Chin, Korei lub Tajlandii, wraz z technologią destylacji.

Shōchū w dużym stopniu spopularyzował jeden z najbardziej długowiecznych Japończyków, Shigechiyo Izumi (1865-1986), wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Pytany o przyczyny osiągnięcia tak sędziwego wieku, podkreślał on znaczenie shōchū w swoim życiu, mawiając, że „wolałby umrzeć niż zrezygnować z picia”[2].

Serwowanie[edytuj | edytuj kod]

Zazwyczaj shōchū podaje się zmieszaną z gorącą wodą, yuwari (jap. 湯割り) w proporcjach pół na pół (go-go-wari) lub z nieco większą ilością wody (roku-yon-wari, dosł. "w proporcji sześć na cztery"). Bywa również podawana z lodem (on the rocks) lub w formie popularnego koktajlu chūhai (jap. 酎ハイ) z wodą sodową i syropami owocowymi o różnych smakach, podawanego z cytryną i lodem w wysokich szklankach koktajlowych (typu highball). Zakąską do shochu są zazwyczaj cierpkie marynowane morelki umeboshi[3].

Istotna jest kolejność nalewania. Dodanie wody do shōchū zaostrza jej smak, podczas gdy odwrotna kolejność, łagodzi trunek i wzmacnia wrażenie słodyczy[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hosking, Richard> A Dictionary of Japanese Food, str. 142
  2. Kordzińska-Nawrocka, Iwona: Japońska sztuka kulinarna, str. 225
  3. Kordzińska-Nawrocka, Iwona: Japońska sztuka kulinarna, str. 226
  4. kurdesz.com [online], kurdesz.com [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2007-10-29] (ang.).