Mistrz Rzemiosł Artystycznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrz Rzemiosł Artystycznychtytuł honorowy i dyplom mistrzowski przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wybitnym rzemieślnikom w zakresie wyrobu i konserwacji przedmiotów o charakterze artystycznym lub zabytkowym a także świadczących usługi w konserwacji i zdobieniu zabytkowych obiektów budowlanych.

Pierwsza edycja tytułu Mistrz Rzemiosł Artystycznych 2013[edytuj | edytuj kod]

Na Zamku Królewskim w Warszawie 29 maja 2013 roku tytułem honorowym Mistrz Rzemiosł Artystycznych nagrodzono pierwszych 20 rzemieślników z całej Polski. Otrzymali je rzemieślnicy wykonujacy unikatowe, zanikające zawody z dziedziny tkactwa, hafciarstwa, koronkarstwa, pozłotnictwa, złotnictwa, jubilerstwa ( w tym wytwarzania przedmiotów z bursztynu), metaloplastyki, ceramiki, meblarstwa, stolarstwa, bednarstwa, kowalstwa, medalierstwa, introligatorstwa, rusznikarstwa, zegarmistrzostwa i organomistrzostwa[1].

Tytuł będzie przyznawany w corocznych, kolejnych edycjach.

Historia tytułu Mistrz Rzemiosła Artystycznego 1978-1990[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze tytuły honorowe Mistrz Rzemiosła Artystycznego przyznał w 1978 roku ówczesny minister Kultury i Sztuki. Później przyznawano je przez 12 lat. Do końca 1990 roku tytuły otrzymało 1067 mistrzów w różnych zawodach; metaloplastyce, tkactwie, ceramice, jubilerstwie, meblarstwie, zdobnictwie, witrażownictwie. Ważnym kryterium oceny umiejętności zawodowych tamtych laureatów był staż zawodowy, medale zdobyte na regionalnych i krajowych wystawach rzemiosła. Mające ogromna rangę krajowe wystawy np: Arsenał 79 czy Arsenał 86 w Warszawie, odbywały się co dwa lata i poprzedzały je eliminacje regionalne. Sam tytuł i towarzyszące mu uprawnienia spowodowały rozwój, zdrową konkurencję, powstanie salonów, klubów czy cechów rzemiosła artystycznego. Powstrzymany został upadek wielu ginących zawodów rzemieślniczych. Zmiany gospodarcze na progu lat 90. spowodowały cofnięcie wielu dawnych rozwiązań prawnych, anulowano uchwałę o rozwoju rzemiosł artystycznych, przestały funkcjonować Krajowy Ośrodek Rzemiosł Artystycznych w Poznaniu i dwie komisje ogólnopolskie.

W 1995 powstała ogólnopolska Fundacja Rozwoju Rzemiosł Artystycznych pod kierunkiem Zygmunta Dzierli (1909-2006), seniora warszawskiego meblarstwa, długoletniego starszego Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów w Warszawie. Działalność fundacji była nakierowana na promocję i rozwój rzemiosła artystycznego, ginących zawodów i przywrócenie honorowego tytułu Mistrz Rzemiosła Artystycznego[2].

Ostatecznie, działania podjęte w 2011 przez Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów, przy wsparciu Ogólnopolskiej Komisji Rzemiosł Artystycznych Związku Rzemiosła Polskiego, doprowadziły po 23 latach do wznowienia tytułu pod inną nazwą i w innym otoczeniu prawnym.

Warunki uzyskania tytułu Mistrz Rzemiosł Artystycznych[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Mistrz Rzemiosł Artystycznych mogą uzyskać aktywni zawodowo rzemieślnicy artyści wykonujący jeden lub więcej zawodów rzemiosła artystycznego, posiadającym znaczący i uznany dorobek zawodowy.

Wymagane są potwierdzone dokumentami wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności, wykaz z fotografiami najlepszych prac wykonanych w pracowni ubiegającego się o tytuł rzemieślnika, medale, dyplomy, potwierdzające kwalifikacje i sukcesy autora na regionalnych, krajowych czy międzynarodowych wystawach rzemiosła i sztuki, referencje i inne dokumenty świadczące o dorobku artystycznym kandydata. Dokumenty można złożyć poprzez własny cech rzemiosła artystycznego lub cech wielobranżowy, właściwą Izbę Rzemieślniczą, Związek Rzemiosła Polskiego lub inne organizacje wymienione w rozporządzeniu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aktualności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2013.
  2. Midura ↓, s. 21,22.
  3. Ustawa z dnia 22 marca 1989 r. O rzemiosle Art. 3a. ( Dz. U. z 2002 r. nr 112, poz. 979 , z późn. zm.) i rozporządzenie z 04 stycznia 2012 r, w sprawie nadawania tytułu honorowego "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" (Dz. U. z 2012 r. Poz.39)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Franciszek Midura: Mistrzowie rękodzieła. Warszawa: 1995.
  • Ustawa z dnia 22 marca 1989 r. O rzemiosle Art. 3a. ( Dz. U. z 2002 r. nr 112, poz. 979 , z późn. zm.) i rozporządzenie z 04 stycznia 2012 r, w sprawie nadawania tytułu honorowego "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" (Dz. U. z 2012 r. Poz.39)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]