Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piłka siatkowa Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2019
Volleyball Women's European Championships 2019
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg ME 2017 ME 2021 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator CEV
Szczegóły turnieju
Gospodarz Polska Łódź
Słowacja Bratysława
Turcja Ankara
Węgry Budapeszt,  brak
Otwarcie 23 sierpnia
Zamknięcie (finał) 8 września, Turcja Ankara
Liczba drużyn 24 (z 1 konfederacji)
Liczba aren 4 (w 4 miastach)
Statystyki turnieju
Liczba meczów 76
Najlepszy zawodnik (MVP) Wikiprojekt:Szablony flag

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej kobiet 2019 − XXXI edycja mistrzostw Europy w piłce siatkowej kobiet rozgrywana w dniach 23 sierpnia–8 września 2019 roku w 4 krajach: Polska, Słowacja, Turcja i Węgry[1].

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Turniej składa się z dwóch faz:

  • Faza grupowa: Zespoły są podzielone na 4 grupy. Mecze toczą się systemem kołowym (każdy z każdym). Z każdej grupy 4 najlepsze zespoły awansują do 1/8 finału.
  • Faza pucharowa: Mecze będą rozgrywane systemem pucharowym (tj. jeden mecz, zwycięzca przechodzi dalej, a przegrany odpada z turnieju).

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Bezpośredni awans na Mistrzostwa Europy 2019 uzyskało 5 najlepszych drużyn poprzednich mistrzostw oraz gospodarze turnieju.

Pozostałych uczestników wyłonił turniej kwalifikacyjny.

Zakwalifikowane zespoły[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja Podstawa kwalifikacyjna Data kwalifikacji Liczba występów Mistrzostwa 2017 Najlepszy wynik
 Polska Gospodarz 1 września 2017 29 10. miejsce Gold medal europe.svg (2003, 2005)
 Turcja Gospodarz 1 września 2017 13 3. miejsce Silver medal europe.svg (2003)
 Węgry Gospodarz 1 września 2017 16 15. miejsce Silver medal europe.svg (1975)
 Słowacja Gospodarz 23 lutego 2018 3 brak udziału 9. miejsce (2003)
 Serbia Mistrz Europy 2017 1 października 2017 6 1. miejsce Gold medal europe.svg (2011, 2017)[a]
 Holandia Wicemistrz Europy 2017 1 października 2017 27 2. miejsce Gold medal europe.svg (1995)
 Azerbejdżan 4. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 7 4. miejsce 4. miejsce (2005, 2017)
 Włochy 5. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 24 5. miejsce Gold medal europe.svg (2007, 2009)
 Rosja 6. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 14 6. miejsce Gold medal europe.svg (1993, 1997, 1999, 2001, 2013, 2015)[b]
 Białoruś 7. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 8 7. miejsce 7. miejsce (2017)
 Niemcy 8. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 26 8. miejsce Silver medal europe.svg (2011, 2013)
 Bułgaria 9. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 1 października 2017 28 9. miejsce Gold medal europe.svg (1981)
 Belgia zwycięzca grupy A turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 9 14. miejsce Bronze medal europe.svg (2013)
 Słowenia zwycięzca grupy A turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 1 brak udziału 16. miejsce (2015)
 Chorwacja zwycięzca grupy B turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 12 11. miejsce Silver medal europe.svg (1995, 1997, 1999)
 Szwajcaria zwycięzca grupy B turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 3 brak udziału 12. miejsce (1971)
 Grecja zwycięzca grupy C turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 4 brak udziału 8. miejsce (1991)
 Ukraina zwycięzca grupy C turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 7 13. miejsce Bronze medal europe.svg (1993)
 Francja zwycięzca grupy D turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 15 brak udziału 4. miejsce (1951)
 Portugalia zwycięzca grupy D turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 debiutant
 Estonia zwycięzca grupy E turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 debiutant
 Finlandia zwycięzca grupy E turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 2 brak udziału 12. miejsce (1977, 1989)
 Hiszpania zwycięzca grupy F turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 5 brak udziału 9. miejsce (2009)
 Rumunia zwycięzca grupy F turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 24 brak udziału Bronze medal europe.svg (1963)

Składy drużyn[edytuj | edytuj kod]

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

Grupa A
1/8 finału
Ćwierćfinały
Pófinały
Mecz o 3 miejsce
Finał
Grupa B
1/8 finału
Ćwierćfinały
Grupa C
1/8 finału
Grupa D
1/8 finału
Turcja Ankara Polska Łódź Węgry Budapeszt Słowacja Bratysława
Başkent Voleybol Salonu Atlas Arena Papp László Budapest Sportaréna Zimný štadión Ondreja Nepelu
Pojemność: 7 600 Pojemność: 12 109 Pojemność: 12 500 Pojemność: 10 115
Başkent Voleybol Salonu 3.JPG AtlasArena01.jpg Papp László Budapest Sportaréna.jpg OndrejNepela1.JPG

Losowanie grup[edytuj | edytuj kod]

Koszyki[edytuj | edytuj kod]

Przed losowaniem fazy grupowej zespoły (z pominięciem gospodarzy) zostały przydzielone do 5 koszyków na podstawie rankingu CEV[2].

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4 Koszyk 5

Zasady losowania[3]:

  • Reprezentacje gospodarzy (Turcji, Polski, Węgier i Słowacji) zostały przydzielone do poszczególnych grup przed losowaniem.
  • Drużyny z koszyków 1-5 zostały dolosowane do każdej z czterech grup.

Grupy[edytuj | edytuj kod]

W wyniku losowania, które odbyło się 23 stycznia 2019 roku w tureckim mieście Stambuł, powstały następujące grupy[2]:

Grupa A
Stambuł
 Serbia
 Turcja
 Bułgaria
 Grecja
 Francja
 Finlandia
Grupa B
Łódź
 Włochy
 Polska
 Belgia
 Ukraina
 Słowenia
 Portugalia
Grupa C
Budapeszt
 Holandia
 Azerbejdżan
 Chorwacja
 Węgry
 Rumunia
 Estonia
Grupa D
Bratysława
 Rosja
 Niemcy
 Słowenia
 Białoruś
 Hiszpania
 Szwajcaria

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Turcja Ankara

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Serbia 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
2  Turcja 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
3  Bułgaria 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
4  Grecja 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
5  Francja 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
6  Finlandia 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
23.08 14:30 Francja  '  Bułgaria             1
17:00 Serbia  '  Finlandia             2
20:00 Turcja  '  Grecja             3
24.08 17:00 Francja  '  Grecja             4
19:30 Finlandia  '  Turcja             5
25.08 17:00 Bułgaria  '  Serbia             6
19:30 Grecja  '  Finlandia             7
26.08 17:00 Francja  '  Serbia             8
19:30 Turcja  '  Bułgaria             9
27.08 17:00 Finlandia  '  Francja             10
19:30 Grecja  '  Bułgaria             11
28.08 17:00 Serbia  '  Grecja             12
19:30 Francja  '  Turcja             13
29.08 17:00 Bułgaria  '  Finlandia             14
19:30 Turcja  '  Serbia             15

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Polska Łódź

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Włochy 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
2  Polska 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
3  Belgia 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
4  Ukraina 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
5  Słowenia 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
6  Portugalia 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
23.08 14:00 Belgia  '  Ukraina             16
17:30 Włochy  '  Portugalia             17
20:30 Polska  '  Słowenia             18
24.08 18:00 Belgia  '  Słowenia             19
20:30 Portugalia  '  Polska             20
25.08 18:00 Słowenia  '  Portugalia             21
20:30 Ukraina  '  Włochy             22
26.08 18:00 Włochy  '  Belgia             23
20:30 Polska  '  Ukraina             24
27.08 18:00 Portugalia  '  Belgia             25
21:00 Włochy  '  Słowenia             26
28.08 17:30 Belgia  '  Polska             27
20:00 Ukraina  '  Słowenia             28
29.08 18:00 Portugalia  '  Ukraina             29
20:30 Polska  '  Włochy             30

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Węgry Budapeszt

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Holandia 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
2  Azerbejdżan 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
3  Chorwacja 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
4  Węgry 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
5  Rumunia 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
6  Estonia 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
23.08 15:00 Chorwacja  '  Azerbejdżan             31
17:30 Holandia  '  Rumunia             32
20:30 Węgry  '  Estonia             33
24.08 18:00 Estonia  '  Chorwacja             34
20:30 Rumunia  '  Węgry             35
25.08 15:30 Azerbejdżan  '  Holandia             36
18:00 Estonia  '  Rumunia             37
26.08 18:00 Holandia  '  Chorwacja             38
20:30 Węgry  '  Azerbejdżan             39
27.08 18:00 Holandia  '  Estonia             40
20:30 Rumunia  '  Chorwacja             41
28.08 15:30 Azerbejdżan  '  Estonia             42
18:00 Chorwacja  '  Węgry             43
29.08 15:30 Rumunia  '  Azerbejdżan             44
18:00 Węgry  '  Holandia             45

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Słowacja Bratysława

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Rosja 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
2  Niemcy 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
3  Białoruś 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
4  Słowacja 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
5  Hiszpania 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX
6  Szwajcaria 0 0 0 (0) 0 (0) 0 0 MAX 0 0 MAX

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do 1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
23.08 14:30 Szwajcaria  '  Niemcy             46
17:00 Białoruś  '  Rosja             47
20:00 Słowacja  '  Hiszpania             48
24.08 17:30 Niemcy  '  Hiszpania             49
20:00 Szwajcaria  '  Słowacja             50
25.08 17:30 Hiszpania  '  Białoruś             51
20:00 Rosja  '  Szwajcaria             52
26.08 17:30 Niemcy  '  Rosja             53
20:00 Słowacja  '  Białoruś             54
27.08 17:30 Hiszpania  '  Szwajcaria             55
20:00 Niemcy  '  Słowacja             56
28.08 17:30 Rosja  '  Hiszpania             57
20:00 Niemcy  '  Białoruś             58
29.08 17:30 Szwajcaria  '  Białoruś             59
20:00 Słowacja  '  Rosja             60

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                           
           
 A1
 C4  
 
     
 C2
 A3  
 
     
 B1
 D4  
 
     
 D2
 B3  
 
   
 A2
 C3  
 
     
 C1
 A4  
 
      Mecz o 3. miejsce
 B2
 D3  
   
       
 D1
 B4  


1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Turcja Ankara

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
01.09 brak  '  brak             61
brak  '  brak             62

Polska Łódź

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
01.09 brak  '  brak             63
brak  '  brak             64

Węgry Budapeszt

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
01.09 brak  '  brak             65
brak  '  brak             66

Słowacja Bratysława

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
01.09 brak  '  brak             67
brak  '  brak             68

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Turcja Ankara

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
04.09 brak  '  brak             69
brak  '  brak             70

Polska Łódź

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
04.09 brak  '  brak             71
brak  '  brak             72

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Turcja Ankara

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
07.09 brak  '  brak             73
brak  '  brak             74

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Turcja Ankara

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
08.09 17:00 brak  '  brak             75

Finał[edytuj | edytuj kod]

Turcja Ankara

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
08.09 19:30 brak  '  brak             76

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

MVP Najlepsze
przyjmujące
Najlepsze
środkowe
Najlepsza
atakująca
Najlepsza
rozgrywająca
Najlepsza
libero
Wikiprojekt:Szablony flag Wikiprojekt:Szablony flag
Wikiprojekt:Szablony flag
Wikiprojekt:Szablony flag
Wikiprojekt:Szablony flag
Wikiprojekt:Szablony flag Wikiprojekt:Szablony flag Wikiprojekt:Szablony flag

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal world centered-2.svg
Silver medal world centered-2.svg
Bronze medal world centered-2.svg
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nie włączając reprezentacji Serbii i Czarnogóry oraz Jugosławii.
  2. Nie włączając reprezentacji Związku Radzieckiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]