Mistrzostwa Polski w koszykówce mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Polski w koszykówce mężczyzn (oficjalny skrót MP) – rozgrywki koszykarskie, prowadzone cyklicznie - corocznie lub co sezonowo (na przełomie dwóch lat kalendarzowych) - mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej drużyny w Polsce.

W latach 1928-1939 oraz 1946 i 1947 mistrza Polski wyłaniano systemem nieligowym.

Medaliści Mistrzostw Polski[edytuj | edytuj kod]

Rok MP Mistrz Wicemistrz III miejsce
Mistrzostwa Polski
1928 1 Czarna Trzynastka Poznań Varsovia Warszawa Triumph Łódź
1929 1 Cracovia Polonia Warszawa Czarna Trzynastka Poznań
1930 1 AZS Poznań Cracovia
1931 2 AZS Poznań Polonia Warszawa Cracovia
1932 3 AZS Poznań Polonia Warszawa Cracovia
1933 1 YMCA Kraków WKS Łódź Polonia Warszawa
1934 2 YMCA Kraków Polonia Warszawa Cracovia
1935 1 Lech Poznań Polonia Warszawa Cracovia
1936
MP nie odbyły się[1]
1937 4 AZS Poznań Lech Poznań Cracovia
1938 2 Cracovia AZS Poznań Lech Poznań
1939 2 Lech Poznań Polonia Warszawa AZS Lwów
1940-45
MP nie odbyły się[2]
1946 3 Lech Poznań Cracovia Warta Poznań
1947 1 AZS Warszawa Wisła Kraków Lech Poznań
I liga/Ekstraklasa
1948 1 YMCA Łódź Lech Poznań Warta Poznań
1949 4 Lech Poznań YMCA Łódź Społem Łódź
1950 1 Społem Łódź Lech Poznań Spójnia Gdańsk
1951 5 Lech Poznań Spójnia Gdańsk Społem Łódź
1952 2 Społem Łódź Wisła Kraków Legia Warszawa
1953 1 ŁKS Łódź Legia Warszawa Warta Poznań
1954 1 Wisła Kraków Polonia Warszawa Spójnia Gdańsk
1955 6 Lech Poznań Legia Warszawa AZS Warszawa
1956 1 Legia Warszawa Wisła Kraków Lech Poznań
1957 2 Legia Warszawa Polonia Warszawa Wisła Kraków
1958 7 Lech Poznań Legia Warszawa Wisła Kraków
1959 1 Polonia Warszawa Wisła Kraków Lech Poznań
1960 3 Legia Warszawa Polonia Warszawa Śląsk Wrocław
1961 4 Legia Warszawa Lech Poznań Wisła Kraków
1962 2 Wisła Kraków AZS Warszawa Legia Warszawa
1963 5 Legia Warszawa Śląsk Wrocław Wisła Kraków
1964 3 Wisła Kraków Śląsk Wrocław Wybrzeże Gdańsk
1965 1 Śląsk Wrocław Wisła Kraków Start Lublin
1966 6 Legia Warszawa Wisła Kraków Śląsk Wrocław
1967 2 AZS Warszawa Wisła Kraków Śląsk Wrocław
1968 4 Wisła Kraków Legia Warszawa Wybrzeże Gdańsk
1969 7 Legia Warszawa Wisła Kraków Śląsk Wrocław
1970 2 Śląsk Wrocław Wybrzeże Gdańsk Wisła Kraków
1971 1 Wybrzeże Gdańsk Wisła Kraków Śląsk Wrocław
1972 2 Wybrzeże Gdańsk Śląsk Wrocław Wisła Kraków
1973 3 Wybrzeże Gdańsk Resovia Śląsk Wrocław
1974 5 Wisła Kraków Resovia Śląsk Wrocław
1975 1 Resovia Wisła Kraków Wybrzeże Gdańsk
1976 6 Wisła Kraków Polonia Warszawa Resovia
1977 3 Śląsk Wrocław Wisła Kraków Resovia
1978 4 Wybrzeże Gdańsk Śląsk Wrocław ŁKS Łódź
1979 4 Śląsk Wrocław Resovia Start Lublin
1980 5 Śląsk Wrocław Wybrzeże Gdańsk Start Lublin
1981 6 Śląsk Wrocław Górnik Wałbrzych Zagłębie Sosnowiec
1982 1 Górnik Wałbrzych Lech Poznań Śląsk Wrocław
1983 8 Lech Poznań Górnik Wałbrzych Gwardia Wrocław
1984 9 Lech Poznań Wisła Kraków Zagłębie Sosnowiec
1985 1 Zagłębie Sosnowiec Lech Poznań Śląsk Wrocław
1986 2 Zagłębie Sosnowiec Górnik Wałbrzych Śląsk Wrocław
1987 7 Śląsk Wrocław Gwardia Wrocław Lech Poznań
1988 2 Górnik Wałbrzych Gwardia Wrocław Lech Poznań
1989 10 Lech Poznań Śląsk Wrocław Zagłębie Sosnowiec
1990 11 Lech Poznań Gwardia Wrocław Śląsk Wrocław
1991 8 Śląsk Wrocław Lech Poznań Zagłębie Sosnowiec
1992 9 Śląsk Wrocław Gwardia Wrocław Bobry Bytom
1993 10 Śląsk Wrocław Anwil Włocławek Gwardia Wrocław
1994 11 Śląsk Wrocław Anwil Włocławek Lech Poznań
1995 1 Znicz Pruszków Polonia Przemyśl Anwil Włocławek
1996 12 Śląsk Wrocław Bobry Bytom Polonia Przemyśl
1997 2 Znicz Pruszków Spójnia Stargard Bobry Bytom
Polska Liga Koszykówki
1998 13 Śląsk Wrocław Znicz Pruszków Bobry Bytom
1999 14 Śląsk Wrocław Anwil Włocławek Bobry Bytom
2000 15 Śląsk Wrocław Anwil Włocławek Znicz Pruszków
2001 16 Śląsk Wrocław Anwil Włocławek Prokom Trefl Sopot
2002 17 Śląsk Wrocław Prokom Trefl Sopot Stal Ostrów Wielkopolski
2003 1 Anwil Włocławek Prokom Trefl Sopot Śląsk Wrocław
2004 1 Prokom Trefl Sopot Śląsk Wrocław Polonia Warszawa
2005 2 Prokom Trefl Sopot Anwil Włocławek Polonia Warszawa
2006 3 Prokom Trefl Sopot Anwil Włocławek Czarni Słupsk
2007 4 Prokom Trefl Sopot Turów Zgorzelec Śląsk Wrocław
2008 5 Prokom Trefl Sopot Turów Zgorzelec Śląsk Wrocław
2009 6 Asseco Prokom Sopot Turów Zgorzelec Anwil Włocławek
2010 7 Asseco Gdynia Anwil Włocławek Polpharma Starogard Gdański
2011 8 Asseco Gdynia Turów Zgorzelec Czarni Słupsk
2012 9 Asseco Gdynia Trefl Sopot Stelmet Zielona Góra
2013 1 Stelmet Zielona Góra Turów Zgorzelec AZS Koszalin
2014 1 Turów Zgorzelec Stelmet Zielona Góra Trefl Sopot
2015 2 Stelmet Zielona Góra Turów Zgorzelec Czarni Słupsk
2016 3 Stelmet Zielona Góra Rosa Radom Czarni Słupsk
2017 4 Stelmet Zielona Góra Polski Cukier Toruń BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski
2018 2 Anwil Włocławek BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski Polski Cukier Toruń
2019 3 Anwil Włocławek Polski Cukier Toruń Arka Gdynia

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Klub Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1. Śląsk Wrocław 17 6 14 37
2. Lech Poznań 11 7 7 25
3. Arka Gdynia 9 2 2 13
4. Legia Warszawa 7 4 2 13
5. Wisła Kraków 6 12 6 24
6. Wybrzeże Gdańsk 4 2 3 9
7. Stelmet Enea BC Zielona Góra 4 1 1 6
8. AZS Poznań 4 1 0 5
9. Anwil Włocławek 3 8 2 13
10. Górnik Wałbrzych 2 3 0 5
11. Cracovia 2 2 5 9
12. Znicz Pruszków 2 1 1 4
AZS Warszawa 2 1 1 4
14. Zagłębie Sosnowiec 2 0 4 6
15. Społem Łódź 2 0 2 4
16. YMCA Kraków 2 0 0 2
17. Polonia Warszawa 1 10 3 14
18. Turów Zgorzelec 1 6 0 7
19. Resovia 1 3 2 6
20. YMCA Łódź 1 1 0 2
21. Łódzki Klub Sportowy 1 0 1 2
Czarna Trzynastka Poznań 1 0 1 2
23. Gwardia Wrocław 0 4 2 6
24. Twarde Pierniki Toruń 0 2 1 3
25. Bobry Bytom 0 1 4 5
26. Spójnia Gdańsk 0 1 2 3
Stal Ostrów Wielkopolski 0 1 2 3
27. Polonia Przemyśl 0 1 1 2
Trefl Sopot 0 1 1 2
30. Rosa Radom 0 1 0 1
Spójnia Stargard 0 1 0 1
Varsovia Warszawa 0 1 0 1
WKS Łódź 0 1 0 1
34. Czarni Słupsk 0 0 4 4
35. Warta Poznań 0 0 3 3
Start Lublin 0 0 3 3
37. Triumph Łódź 0 0 1 1
AZS Lwów 0 0 1 1
Polpharma Starogard Gdański 0 0 1 1
AZS Koszalin 0 0 1 1

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z powodu reformy systemu rozgrywkowego - od sezonu 1937 turnieje finałowe MP zamiast na boiskach otwartych miały odbywać się w obiektach zamkniętych (halach sportowych)
  2. Z powodu trwania działań militarnych II wojny światowej

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]