Moździerz kuchenny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moździerz płytki
Moździerz z brązu

Moździerz – naczynie z tłuczkiem do ręcznego rozdrabniania i ucierania rozmaitych substancji. Różne typy moździerzy mają różne zastosowania, m.in. w pracowniach i laboratoriach oraz w kuchni.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Moździerze kuchenne w zależności od zastosowania mają różną głębokość :

moździerz płytki i szeroki
to naczynie podobne do moździerza laboratoryjnego. Moździerz taki wykonany jest najczęściej z kamienia, podobnie jak tłuczek, a służy do dokładnego rozdrabniania niewielkich ilości substancji, aby otrzymać je w postaci dokładnie sproszkowanej, bez grudek. Praca z tego typu moździerzem polega jedynie na rozgniataniu i ucieraniu, natomiast uderzanie jest niewskazane zarówno z powodu kruchości kamiennego trzonka, jak i ryzyka wysypania się zawartości naczynia. Część robocza trzonka w takim moździerzu jest zaokrąglona, aby dokładnie stykała się z powierzchnią naczynia pod różnymi kątami trzymania trzonka, zatem uderzanie nią byłoby nieprecyzyjne. Moździerze płytkie służą głównie do rozdrabniania przypraw i innych twardych produktów stosowanych w kuchni, ale także do rozgniatania miękkich części roślin na miazgę.
moździerz głęboki i dość wąski
tego typu naczynie dostosowane jest do rozdrabniania mniej precyzyjnego, za to przeznaczone jest do większych ilości substancji oraz służy do energiczniejszego ich rozdrabniania, łącznie z metodą polegającą na silnym uderzaniu tłuczkiem. Stąd tego typu moździerze mają zupełnie inną budowę - zarówno naczynie, jak i tłuczek są wykonane z metalu, najczęściej z mosiądzu lub brązu. Tłuczek ma dłuższy i pewniejszy uchwyt, a jego część robocza jest spłaszczona, aby rozdrabniane substancje nie przemieszczały się przy uderzaniu w nie. Tego typu moździerze służą np. do rozdrabniania skawalonych brył cukru oraz wstępnego rozbijania bardzo twardych produktów, jak silnie zdrewniałe pestki, lub np. gałka muszkatołowa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]