Modraszek ikar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Modraszek ikar
Polyommatus icarus
(Rottemburg, 1775)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Rodzina

modraszkowate

Rodzaj

Polyommatus

Gatunek

modraszek ikar

Polyommatus icarus, samiec (na lewo) i samica (na prawo), Yoesden Bank, Buckinghamshire

Modraszek ikar (Polyommatus icarus) – gatunek motyla dziennego z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae)[1].

Łacińska nazwa rodzajowa oznacza „wiele oczu” w nawiązaniu do ciemnych plamek na spodzie skrzydeł, a epitet gatunkowy pochodzi od postaci z mitologii greckiej – Ikara[2].

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Skrzydła o rozpiętości 28–32 mm. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. U samców wierzch skrzydeł błękitny (czasami z fioletowym odcieniem) z czarną, wąską obwódką na zewnętrznym brzegu skrzydeł. U samic skrzydła są ciemnobrunatne, często z silnym niebieskim nalotem, z rzędem pomarańczowych plamek przy zewnętrznym brzegu tylnego, a niekiedy i przedniego, skrzydła[1]. Od podobnego modraszka lazurka (Polyommatus thersites) odróżnia się obecnością dwóch plam w nasadowej części spodu przedniego skrzydła[3].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Gatunek pospolity, zasiedlający niemal całą Palearktykę. Występuje od Afryki północnej na południu do Przylądka Północnego na północy i od Wysp Kanaryjskich na zachodzie po wybrzeże Oceanu Spokojnego na wschodzie[1].

Środowisko[edytuj | edytuj kod]

Różnego rodzaju środowiska otwarte: skraje pól, łąki, polany, ugory, tereny ruderalne, wszędzie gdzie występują rośliny żywicielskie[1][3].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Jaja składane są pojedynczo na liściach, pędach lub główkach kwiatowych roślin żywicielskich. Roślinami tymi są różne gatunki z rodziny bobowatych Fabaceae – głównie koniczyny, lucerny, komonicy, wilżyny[3]. Owady dorosłe pojawiają się w dwóch pokoleniach: od połowy maja do końca czerwca i od połowy lipca do końca sierpnia. W ciepłe lata czasami rozwija się trzecie pokolenie, od początku września do początku października[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Jarosław Buszko, Janusz Masłowski: Motyle dzienne Polski. Nowy Sącz: Wydawnictwo Koliber, 2008, s. 118.
  2. Krzysztof Smagowicz: Etymologiczny słownik nazw zwierząt. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2004, s. 219. ISBN 83-233-1743-7.
  3. a b c Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska: Motyle dzienne. Warszawa: Multico, 2010, s. 190.