Mohammad Hanif Atmar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Abdurrahman Wahid
Mohammad Hanif Atmar crop.jpg
Data urodzenia 1968
minister spraw wewnętrznych
Poprzednik Ahmad Moqbel Zarar

Mohammad Hanif Atmar (ur. 1968) – afgański polityk pochodzenia pasztuńskiego[1]. Były minister odbudowy i minister edukacji. Od 11 października 2008 roku sprawuje funkcję ministra spraw wewnętrznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Atmar wywodzi się z plemienia Pasztunoów w prowincji Laghman za panowania króla Mohammed Zahir Shaha. Jako nastolatek współpracował z sowietami poprzez afgańską służbę bezpieczeństwa KHAD. W 1988 roku podczas czasie wojny radziecko-afgańskiej walczył po stronie afgańskich mudżahedinów i stracił nogę w obronie Dżalalabadu[2] Po upadku Kabulu wyjechał do Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii uzyskał dwa stopnie na University of York dyplom Informatyka MA w Public Policy, i Stosunków Międzynarodowych i powojennych badań Odbudowy, które studiował w okresie od 1996 do 1997. Od 1992 r. rozpoczął doradztwo w Afganistanie i Pakistanie organizacjom humanitarnym. działalność tę kontynuował przez dwa lata. Następnie udał się do Afganistanu w ramach Norweskiego Komitetu, gdzie służył jako szef Programu do roku 2000. W tym samym roku został zatrudniony jako zastępca dyrektora generalnego w Międzynarodowym Komitecie Ratunkowym w Afganistanie. Po amerykańskiej inwazji na Afganistan, zaangażował się w tworzenie afgańskiej przejściowej władzy u boku Hamida Karzaja.

Minister odbudowy[edytuj | edytuj kod]

W 2002 Atmar został zaproszony do Tymczasowego Rządu jako minister Odbudowy i Rozwoju Wsi, co zostało potwierdzone w gabinecie nowo wybranego prezydenta Karzaja w grudniu 2004 roku. Jako jeden z najmłodszych członków gabinetu i technokrata zaangażował się swoje siły w przemiany dysfunkcyjnych części gospodarki. W czasie swojej czteroletniej kadencji wydał około 500 mln $.

Minister edukacji[edytuj | edytuj kod]

W maju 2006 Atmar został zaprzysiężony na stanowisko ministra edukacji po zatwierdzeniu przez przytłaczającą większość w Zgromadzeniu Narodowym. Jako jeden z nielicznych, służył w kolejnych gabinetach prezydenta Karzaja. Posiadał cenne doświadczenie przygotowanie instytucjonalne do podjęcia wyzwania, niezbędne do powszechnego udostępnienia edukacji.

Minister spraw wewnętrznych[edytuj | edytuj kod]

W dniu 10 stycznia 2009, Atmar senator i wiceprezydent Joe Biden spotkali się z Atmarem w Kabulu na rozmowy w sprawie utworzenia Afgańskiej policji. Atmar wyraził chęć kandydowania w 2009 w wyborach prezydenckich. Na początku 2009 Atmar oszacował szacunkową liczbę talibów w Afganistanie między 10.000 a 15.000[3]. W marcu 2009 r. „The Guardian” poinformował, że z powodu frustracji prezydenta Karzaja USA i europejskich sojuszników było rozważenie nowej roli premiera, a jednocześnie nie nazwy takiej roli wyszedł, artykuł zauważyć silną reputację Atmar wśród urzędników amerykańskich. Po reelekcji Karzaja, Atmar został rekomendowany na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i jego mianowania został zatwierdzony przez 147 z 232 członków Izby Ludowej 2 stycznia 2010[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]