Przejdź do zawartości

Mohammad Mochber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mohammad Mochber
‏محمد مخبر‎
Ilustracja
Mochber w 2023 roku
Data i miejsce urodzenia

26 czerwca 1955
Dezful

Pełniący obowiązki Prezydenta Islamskiej Republiki Iranu
Okres

od 19 maja 2024

Poprzednik

Ebrahim Ra’isi

podpis

Mohammad Mochber (pers. ‏محمد مخبر‎; ur. 26 czerwca 1955 w Dezful) – irański polityk, wiceprezydent Iranu pełniący obowiązki prezydenta od śmierci Ebrahima Rai'siego w katastrofie helikoptera 19 maja 2024 roku.

Wczesne życie i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Muhammad Mokhber urodził się w Dezful[1] w 1955 roku[2][3]. Uzyskał wykształcenie z zakresu prawa międzynarodowego oraz zarządzania[4].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Był oficerem korpusu medycznego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej podczas wojny iracko-irańskiej. W latach 90. XX wieku Mochber był dyrektorem generalnym Dezful Telecommunications w swoim rodzinnym mieście, a następnie zastępcą gubernatora prowincji Chuzestan. Od 2000 roku pełnił funkcję prezesa Sina Bank przez około dziesięć lat[5][6].

W dniu 8 sierpnia 2021 roku prezydent Ebrahim Ra’isi mianował Mochbera pierwszym wiceprezydentem Iranu[1]. W październiku 2022 roku Mochber został wysłany do Moskwy wraz z wyższymi urzędnikami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i urzędnikiem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby sfinalizować porozumienie o wysłaniu do Rosji dronów Shahed 136 i rakiet ziemia-ziemia używanych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę[7].

Pełniący obowiązki prezydenta Iranu[edytuj | edytuj kod]

19 maja 2024 roku, na skutek śmierci prezydenta Ebrahima Ra’isiego, Mochber objął stanowisko pełniącego obowiązki prezydenta Iranu. Został za nim zatwierdzony dzień później przez Najwyższego Przywódcę, Alego Chameneiego[8]. Mochber wziął udział w pogrzebie Raisiego w Teheranie 22 maja.

Sankcje[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2010 roku Unia Europejska umieściła Mohammada Mochbera na liście osób i podmiotów, na które nałożyła sankcje za rzekome zaangażowanie w kwestię „działań związanych z rakietami nuklearnymi lub balistycznymi”. W 2012 roku Mochber został z niej usunięty[9]. W 2021 roku Stany Zjednoczone nałożyły na Mochbera sankcje w związku z naruszaniem „praw dysydentów poprzez konfiskatę ziemi i mienia przeciwnikom reżimu”[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ayatollah Raisi appoints Dr Mohammad Mokhber as 1st VP. 8 kwietnia 2021. [zarchiwizowane z tego adresu].
  2. Biography: Mohammad Mokhber, Student News Network, 14 kwietnia 2020.
  3. Who is Mohammad Mokhber, appointed Iran’s acting president after a helicopter crash?. Associated Press, 21 maj 2024. [zarchiwizowane z tego adresu].
  4. مخبر به ستاد اجرایی فرمان امام میرود. ictna.ir. [zarchiwizowane z tego adresu].
  5. Mohammad Mokhber: First Vice President of Iran. United Against Nuclear Iran. [zarchiwizowane z tego adresu].
  6. a b Who is Mohammad Mokhber, Iran’s interim president?. Al Jazeera. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
  7. Iran agrees to supply missiles as well as drones to Russia [online], The Guardian, 18 października 2022.
  8. Iran’s president, foreign minister and others found dead at helicopter crash site. Associated Press. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
  9. Special Report: Khamenei's conglomerate thrived as sanctions squeezed Iran – Mohammad Mokhber [online], Reuters, 2020 [zarchiwizowane z adresu 2018-08-20].