Moray Firth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Moray Firth
ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Lokalizacja Morze Północne
Cieki wodne uchodzące Ness, Spey
Mapka zatoki
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Moray Firth
Moray Firth
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Moray Firth
Moray Firth
Ziemia57°50′00″N 3°35′00″W/57,833333 -3,583333

Moray Firth (gael. An Cuan Moireach lub Linne Mhoireibh) – zatoka Morza Północnego o trójkątnym kształcie, u północno-wschodnich wybrzeży Szkocji. Jest największą zatoką Szkocji. Jej wschodnia granica rozciąga się od Duncansby Head (niedaleko John o'Groats) na północy, na terenie hrabstwa Highland, do miasta Fraserburgh na południu, na terenie hrabstwa Aberdeenshire. Najbardziej wysuniętym na zachód punktem jest miejsce, gdzie łączy się z zatoką Beauly Firth, niedaleko Inverness. Długość wybrzeża zatoki wynosi ok. 800 kilometrów, w większości o charakterze klifowym.

Do zatoki Moray Firth uchodzi wiele rzek, takich jak Ness i Spey. Moray Firth łączy się także z wieloma mniejszymi przybrzeżnymi zatokami jak Cromarty Firth czy Dornoch Firth.

Zatoka Moray Firth złożona jest faktycznie z dwóch części, wewnętrznej Moray Firth, która znana jest tradycyjnie jako Firth of Inverness, oraz zewnętrznej Moray Firth, która jest szeroko otwarta na Morze Północne. Nazwa "Firth of Inverness" jest obecnie rzadko spotykana na współczesnych mapach.