Most Tintagel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Most Tintagel
Tintagel Bridge
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Tintagel

Podstawowe dane
Długość

70 m

Data budowy

11 sierpnia 2019

Projektant

Ney & Partners Civil Engineers, William Matthews Associates

Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole znajduje się punkt z opisem „Most Tintagel”
Ziemia50°40′04,30″N 4°45′33,05″W/50,667860 -4,759180

Most Tintagelmost pieszy znajdujący się w miejscowości Tintagel, w północnej Kornwalii (Anglia), wiodący do zamku w Tintagel. Jego koncepcja została stworzona w 2015 roku przez Ney & Partners Civil Engineers oraz William Matthews Associates.

Historia mostu[edytuj | edytuj kod]

W średniowieczu mieszkańcy zamku, który był związany z legendami o Królu Arturze, używali wąskiego pomostu lądowego łączącego blisko położone szczyty. Przejście uległo zniszczeniu między XIV a XVII wiekiem, ograniczając dostęp do budowli. Nowy most, który został oddany do użytku 11 sierpnia 2019 roku, znajduje się w tym samym miejscu, co jego średniowieczny poprzednik[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku odbył się konkurs na projekt mostu, który wygrali Ney & Partners Civil Engineers and William Matthews Associates. Konstrukcja jest wysoka na 4,4 m w miejscu przymocowania do skalnej ściany. Grubość kładki mostu zmniejsza się do 175 mm w środku, z przerwą dylatacyjną między połową kontynentalną i wyspową. Wąska szczelina między nimi reprezentuje przejście między stałym lądem a wyspą. Architekci mostu stwierdzili

Kluczową kwestią było udane i harmonijne wkomponowanie nowego mostu w krajobraz. Wierzyliśmy, że choć projekt powinien być na miarę naszych czasów, powinien być również ponadczasowy. Ta mieszanka pewności i harmonii odzwierciedlałaby surowy charakter otaczającego krajobrazu oraz kruchość historycznych pozostałości i ekologii[2].

Budowa mostu[edytuj | edytuj kod]

Przed rozpoczęciem prac przeprowadzono serię badań geotechnicznych, aby upewnić się, że skała macierzysta jest w stanie wszystko utrzymać. Jednym z ważniejszych elementów budowy, było dostarczenie dużych materiałów budowlanych do ruin zamku znajdujących się na klifie. Po wykonaniu kilku prac z powietrza przy użyciu helikopterów, zainstalowano na miejscu dźwig linowy do transportu sprzętu i budowy fundamentów. W międzyczasie firma produkująca stal z siedzibą w Plymouth rozpoczęła prace nad stalowymi sekcjami mostu. Łącznie wykonano ich 18, aby stworzyć 70-metrową kładkę. Po testach w warsztacie sekcje zostały przewiezione do zamku i wpasowane na swoje miejsce, odtwarzając historyczne połączenie pomiędzy stałym lądem a wyspą. Oficjalne otwarcie mostu miało miejsce 11 sierpnia 2019 r[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Według statystyk English Heritage, po moście przechodzi około 250 000 odwiedzających rocznie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tintagel Bridge [online], English Heritage [dostęp 2022-01-18].
  2. Rob Wilson, Tintagel Castle double-cantilevered bridge to open this weekend [online], The Architects’ Journal, 8 sierpnia 2019 [dostęp 2022-01-18] (ang.).
  3. Controversial and late, Tintagel footbridge in Cornwall to open [online], the Guardian, 7 sierpnia 2019 [dostęp 2022-01-18] (ang.).