Przejdź do zawartości

Moutya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moutya[a]
Niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO
Ilustracja
Moutya wykonywana na seszelskiej plaży (2018)
Państwo

 Seszele

Typ

niematerialne dziedzictwo kulturowe

Numer ref.

01690

Region[b]

Afryka

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2021
na 16. sesji

brak współrzędnych

Moutya[1] – tradycyjny taniec praktykowany w Republice Seszeli położonej na Oceanie Indyjskim, wywodzący się z tradycji afrykańskich niewolników sprowadzonych na wyspy wraz z francuskimi osadnikami na początku XVIII wieku[2].

W 2021 roku decyzją Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego seszelska moutya została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO[3].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Moutya tańczona jest przede wszystkim na Wyspach Wewnętrznych (Mahé, Praslin i La Digue), a w mniejszym zakresie również na Wyspach Zewnętrznych[3]. Na wyspie Mahé, największej wyspie Seszeli, wykonawcy tego tańca zamieszkują głównie tereny wiejskie w dystryktach Anse Boileau, Anse Royale, Beau Vallon i Port Glaud oddalonych od stolicy kraju, Victorii[3].

Historia tańca sięga początku XVIII wieku, kiedy to na Seszele wraz z francuskimi osadnikami zaczęli przybywać niewolnicy z Afryki kontynentalnej, sprowadzani do pracy na plantacjach[4]. W nocy spotykali się oni w lasach z dala od siedzib plantatorów, aby wykonywać taniec moutya, który stanowił dla nich pocieszenie w obliczu trudności i ubóstwa oraz formę oporu przeciwko niesprawiedliwości i zniewoleniu[1][4]. Teksty śpiewanych podczas tańca pieśni stanowiły też formę wymiany informacji w obrębie społeczności[3].

Moutya to zmysłowy taniec z prostą choreografią, który zarówno kiedyś, jak i współcześnie wykonywany jest na świeżym powietrzu przy ogniskach[4]. Muzyka do tańca tworzona jest przy użyciu dużego płaskiego bębna z koźlej skóry, zwanego moutya, na którym grają głównie mężczyźni. Rytuał rozpoczyna się od podgrzania instrumentów nad płomieniem ogniska, po czym bębniarze nadają rytm, a stojący w tłumie mężczyźni inicjują różne tematy, zazwyczaj związane z kwestiami społecznymi, na które w wysokiej tonacji odpowiadają tancerki[3]. Następnie kobiety i mężczyźni zaczynają wspólny taniec o umiarkowanym tempie, który obejmuje energiczne kopanie w ziemię oraz zmysłowe ruchy bioder, jednak bez dotykania się ciał[3][1]. Z czasem, pod wpływem spożywanego alkoholu, głównie tradycyjnych piw baka i lapire, zarówno teksty pieśni, jak i taniec mają wydźwięk coraz bardziej erotyczny[3].

Śpiewy podczas tańca wykonywane są w języku kreolskim seszelskim, jednym z języków urzędowych tego kraju. W 2019 roku istniało dziesięć aktywnych grup wykonujących ten taniec, składających się z bębniarzy, śpiewaków i tancerzy[3]. Ze względu na wciąż zachowaną tradycyjną postać wykonywanego tańca, moutya pozostaje ważnym elementem seszelskiej tożsamości kulturowej[4]. Praktykowana jest spontanicznie na wsiach, często pod koniec miesiąca, po otrzymaniu wypłaty, oraz podczas różnego rodzaju zgromadzeń, uroczystości i wydarzeń kulturalnych[1].

Transmisja tradycji odbywa się na drodze nieformalnej poprzez wykonywanie tańca wśród lokalnych społeczności, a także w sposób formalny dzięki ciągłemu jej dokumentowaniu, badaniu oraz promowaniu[1][4]. W niektórych szkołach odbywają się również zajęcia z tańca moutya dla dzieci[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Dziedzictwo niematerialne – Seszele. Polski Komitet ds. UNESCO. [dostęp 2024-09-02]. (pol.).
  2. Karolina Tomas, Seszele: czy raj może się znudzić? [online], podroze.se.pl, 31 stycznia 2018 [dostęp 2024-09-02] (pol.).
  3. a b c d e f g h i Moutya – Nomination form [online], ich.unesco.org, 16 marca 2020 [dostęp 2024-09-02] (ang.).
  4. a b c d e UNESCO – Moutya [online], ich.unesco.org [dostęp 2024-09-02] (ang.).