Mućukunda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mućukunda
मुचुकुन्द
król
Ilustracja
Wisznu objawiający się Mućukundźie w jaskini

Mućukunda (hindi: मुचुकुन्द) – postać z mitologii hinduskiej, król i wojownik.

Został zrodzony w sposób nadnaturalny. Wyłonił się z lewego boku własnego ojca, który przez przypadek wypił eliksir płodności sporządzony dla żony. Brak żeńskiego pierwiastka przy powstaniu symbolizował jego niezwykłą męskość[1].

Recepcja w pismach[edytuj | edytuj kod]

  • Po stoczonej na prośbę dew męczącej walce z asurami, król udał się na trwający eony odpoczynek w jednej z jaskiń. Na jego prośbę Indra obdarował go mocą spalenia wzrokiem każdej osoby, która przerwałaby mu sen[2].
  • Podczas najazdu Jawanów na Mathurę został przez przypadek przebudzony przez króla najeźdźców podstępem zwabionego do jaskini przez rządzącego miastem Krysznę. Napastnik zginął, a Mućukunda, po rozmowie z Kryszną i zobaczeniu jak bardzo świat się zmienił od czasu jego panowania, uznał, że dalszej ascezie odda się ukryty gdzieś w najwyższych, niedostępnych górach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Joseph Campbell: Bohater o tysiącu twarzy. Kraków: Nomos, 2013, s. 165-167. ISBN 978-83-7688-128-7.
  2. Muczukunda (Halina Marlewicz (tł.)). W: Louis Frédéric: Słownik cywilizacji indyjskiej. Przemysław Piekarski (red. nauk.). Wyd. 1. T. 2. Katowice: Wydawnictwo "Książnica", 1998, s. 63, seria: Słowniki Encyklopedyczne "Książnicy". ISBN 83-7132-370-0.