Mujo Ulqinaku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mujo Ulqinaku
Ilustracja
sierżant
Data i miejsce urodzenia

1896
Ulcinj

Data i miejsce śmierci

7 kwietnia 1939
Durrës

Przebieg służby
Siły zbrojne

 Królewska Albańska Marynarka Wojenna

Główne wojny i bitwy

inwazja na Albanię †

Odznaczenia
Bohater Albanii

Mujo Ulqinaku właśc. Mujo Cakuli (ur. 1896 w Ulcinju, zm. 7 kwietnia 1939 w Durrësie) – sierżant Królewskiej Armii Albańskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny albańskiej, która od pokoleń zajmowała się rybołówstwem na wybrzeżu Czarnogóry. W młodości zaciągnął się w Szkodrze na statek handlowy, a w latach 20. wstąpił do albańskiej floty wojennej, w której dosłużył się stopnia sierżanta.

W czasie inwazji włoskiej na Albanię w 1939 należał do nielicznych żołnierzy Królewskiej Armii Albańskiej, którzy próbowali stawiać opór wkraczającym oddziałom włoskim. Uzbrojony w karabin maszynowy przez kilka godzin ostrzeliwał wybrzeże, uniemożliwiając lądowanie kolejnym żołnierzom włoskim. Walczył początkowo w grupie siedmiu żołnierzy, a po śmierci pozostałych przez ostatnią godzinę samotnie. Zanim zginął na posterunku, zabił prawdopodobnie kilkunastu żołnierzy włoskich.

Samotną walkę Mujo Ulqinaku upamiętnia stojący do dzisiaj w Durrësie pomnik oraz tablica pamiątkowa na murach twierdzy bizantyjskiej. Jego imieniem nazwano szkołę w Durrësie, a także ulice w Tiranie, Fierze i w Prisztinie oraz plac w Durrësie. W 1979 Sokrat Musha zrealizował film dokumentalny poświęcony bohaterowi Durrësu - Mujo Ulqinaku walczy (alb. Lufton Mujo Ulqinaku).

Pomnik Mujo Ulqinaku w Durrësie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Moikom Zeqo: Mujo Ulqinaku. Tirana: Shtëpia Botuese „8 Nëntori”, 1979. (alb.).
  • Biogram Mujo Ulqinaku