Przejdź do zawartości

Włoskie Siły Zbrojne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Włoscy żołnierze podczas patrolu w Afganistanie

Włoskie Siły Zbrojne – wojsko Republiki Włoskiej. Ich podstawowym zadaniem jest obrona Włoch przed zewnętrzną agresją. Według rankingu Global Firepower (2023) włoskie siły zbrojne stanowią dziesiątą siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości ok. 37 mld dolarów (USD)[1]. Włochy należą do NATO. Zwierzchnikiem Włoskich Sił Zbrojnych jest Prezydent Włoch. Wojsko we Włoszech jest zawodowe. Kraj ten jest na dwunastym miejscu na świecie, jeśli chodzi o wydatki na armię.

Działalność na podstawie konstytucji Włoch[edytuj | edytuj kod]

Włoskie Siły Zbrojne działają na podstawie artykułów 11. i 52. konstytucji Włoch.

Podział[edytuj | edytuj kod]

Włoska armia dzieli się na cztery rodzaje sił zbrojnych:

Wojska Lądowe[edytuj | edytuj kod]

W Esercito Italiano służyło w 2004 ok. 115 tysięcy zawodowych żołnierzy. W swym wyposażeniu ma kilka tysięcy wozów bojowych i 484 statków powietrznych (śmigłowców i samolotów).

Marynarka Wojenna[edytuj | edytuj kod]

Marina Militare utworzona w 1946 z przekształcenia Regia Marina. Służy w niej około 35 tysięcy ludzi, a w swej flocie ma każdy rodzaj okrętów, w tym lotniskowce. W jej skład wchodzi także włoska piechota morska San Marco Regiment i Straż Przybrzeżna.

Lotnictwo[edytuj | edytuj kod]

Aeronautica Militare ma 585 samolotów i 114 helikopterów.

Karabinierzy i Policja Finansowa[edytuj | edytuj kod]

Korpus Karabinierów (wł. Arma dei Carabinieri) odpowiada żandarmerii wojskowej. Służy w nim 110 tysięcy ludzi. Wykonuje zadania związane z ochroną porządku i prawa, także w miastach. Karabinierzy ochraniają włoskiego Ministra Obrony, wysokich dowódców wojskowych, jednostki wojskowe, urzędy i ambasady. Jej jednostki są także wykorzystywane w walce z mafią i terroryzmem. Jako żandarmeria wojskowa karabinierzy walczyli we wszystkich konfliktach zbrojnych, w których wzięły udział Włochy.

Policja Finansowa to żandarmeria wojskowa podporządkowana Ministrowi Finansów. Jej zadaniem jest zapobieganie i walka z przestępczością zorganizowaną i mafią, handlem narkotykami, praniem brudnych pieniędzy, nielegalnym przekraczaniem granicy, utrzymywaniem porządku publicznego, pobieraniem cła i obroną włoskich granic. Służy w niej 68 tysięcy funkcjonariuszy, posiada także ponad 600 łodzi i statków oraz 100 samolotów patrolujących wody terytorialne Włoch.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki obecnej włoskiej armii sięgają czasu zjednoczenia Włoch w XIX w. Włochy wzięły udział w obu wojnach światowych. Po II wojnie światowej włoska armia brała udział w misjach ONZ. Po 11 września 2001 Włochy aktywnie włączyły się w wojnę z terroryzmem. Obecnie Włochy biorą udział w operacjach w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Libanie, a do niedawna także w Iraku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2023 Italy Military Strength [online], www.globalfirepower.com [dostęp 2023-01-13] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]