Munehisa Homma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Munehisa Homma (jap. 本間 宗久 Honma Munehisa lub Honma Sōkyū; ur. 1724, zm. 1803)japoński kupiec ryżu z Sakata, prawdopodobnie twórca metody analizowania i konstrukcji wykresów nazwanych świecami japońskimi, pionier w analizie wpływu emocji na rynek i uczestnik jednego z pierwszych rynków terminowych (handel ryżem, który nie został jeszcze zebrany) w Osace za czasów siogunatu Tokugawów[1][2].

Fontanna złota – trzech małp nauka o pieniądzach[edytuj | edytuj kod]

Choć pochodzenie świec japońskich nie jest do końca wyjaśnione, Homma w 1755 roku napisał książkę „Fontanna złota – trzech małp nauka o pieniądzach” (ang. The Fountain of Gold – The Three Monkey Record of Money), w której zwraca uwagę na psychologiczny aspekt przy podejmowaniu decyzji na rynku ryżu. Według Hommy, do prognozowania cen może być pomocne badanie emocji uczestników rynku[2].

Tytuł książki odnosi się do trzech mądrych małp, których znaczenie w książce Hommy, Steve Nison interpretuje następująco[2]:

  • nie widzieć – gdy widzisz trend wzrostowy/spadkowy, traktuj go tylko jako okazję do zarobku,
  • nie słyszeć – w podejmowaniu decyzji na rynku nie kieruj się różnymi, zasłyszanymi informacjami,
  • nie mówić – nie zdradzaj nikomu w jaki sposób zamierzasz zachować się na rynku.

Homma w swojej książce opisuje zasadę znaną dzisiaj jako gra wbrew opinii większości[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Munehisa Homma - Father of Japanese Candlesticks. Mutiara Damansara Website "Be Extraordinary". [dostęp 2015-08-04].
  2. a b c d Steve Nison: Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów. Warszawa: Wydawnictwo WIG Press, 1996, s. 12-15. ISBN 83-903296-4-6.