Przejdź do zawartości

Munju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Munju
문주왕
Imię koreańskie
Hangul

문주왕

Hancha

文周王

Transkrypcja poprawiona

Munju-wang

Transkrypcja MCR

Munju-wang

król Baekje
Okres

od 475
do 477

Poprzednik

Gaero

Następca

Samgŭn

Dane biograficzne
Data śmierci

477

Przyczyna śmierci

zabójstwo

Ojciec

Gaero

Rodzeństwo

Konji

Dzieci

Samgŭn

Munju (kor. 문주왕) – król Baekje, jednego z Trzech Królestw Korei, panujący w latach 475477[1].

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

Rządy Munju przypadły na okres szczytowej potęgi największego z Trzech Królestw – Koguryŏ, na rzecz którego Baekje systematycznie traciło terytorium.

Genealogia królów Baekje (jap.)

Według kronik Samguk sagi, Munju był synem poprzedniego króla Gaero, za którego panowania sprawował urząd głównego ministra (sangjwap’yŏng)[1][2]. Przejął tron w 475 roku, po tym jak jego ojciec poległ w bitwie z Koguryŏ[1][2].

Za jego rządów stolicę królestwa Baekje przeniesiono do Ungjin (熊津)[1]. Ponadto w kronikach odnotowano nawiązanie kontaktów dyplomatycznych z mieszkańcami wyspy Tamna, czyli Czedżu[2].

W polityce wewnętrznej król nie zdołał rozwiązać konfliktu wynikłego w obrębie tamtejszej szlachty[1], przez co w 477 roku został zabity przez bandytę wynajętego przez ministra wojska Hae Gu[1][2].

Japoński zbiór genealogiczny Shinsen Shōjiroku nazywa go 24-tym z kolei władcą Baekje, podczas gdy wg kronik Samguk sagi był on 22 królem tego państwa, licząc od Onjo[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f No Myŏng-hoM., Kim Sŏn-juS., 문주왕(文周王) [online], 한국민족문화대백과사전, 2009 (kor.).
  2. a b c d Kim Bu-sikB., Samguk sagi, M.N. Pak (tłum.), t. 2, Moskwa: Vostochnaya literatura, 1995, s. 166 (ros.).
  3. Wontack Hong, Ancient Korea-Japan Relations, The Open Area Studies Journal, 2009, s. 21, Cytat: The Shinsen Shōjiroku records that Mun-ju was the 24th king of Paekche when counted from Tomo while Samguk-sagi places him as the 22nd king counted from Onjo..