Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim
Oddział Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Mińsk Mazowiecki

Adres

ul. gen. Sosnkowskiego 4

Data założenia

1992

Zakres zbiorów

historia, militaria

Dyrektor

Leszek Celej

Położenie na mapie Mińska Mazowieckiego
Mapa konturowa Mińska Mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim”
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa konturowa powiatu mińskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim”
Ziemia52°10′29,568″N 21°33′07,524″E/52,174880 21,552090

Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckimmuzeum z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Placówka jest oddziałem Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, a muzealna ekspozycja została urządzona w willi dr Jana Huberta, pochodzącej z początku XX wieku.

Placówka została otwarta w 1992 roku z inicjatywy Krzysztofa Szczypiorskiego (autora monografii „Ułani Lubelscy”). Do 2001 roku mieściło się w budynku przy ul. Warszawskiej 132, by następnie przenieść się do willi dra Huberta. Od 2005 roku placówka stanowi oddział Muzeum Ziemi Mińskiej.

Zbiory muzeum poświęcone są historii 7 Pułku Ułanów Lubelskich, stacjonującego w Mińsku Mazowieckim w latach 1921-1939. Ukazują one historię oddziału począwszy od sformowania w 1918 roku, poprzez wojnę polsko-bolszewicką (1919-1921, lata międzywojenne, kampanię wrześniową 1939 roku po udział żołnierzy pułku w walkach na innych frontach II wojny światowej. Wśród eksponatów znajduje się broń, umundurowanie, oporządzenie kawaleryjskie i wojskowe, dokumenty, zdjęcia, odznaczenia i odznaki, a także obrazy, ukazujące dowódców i bitwy pułku. Odtworzono również gabinet dowódcy pułku z lat 1921–1926.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym od wtorku do piątku oraz w niedzielę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]