Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim
Ilustracja
Konkatedra w Kamieniu Pomorskim - siedziba muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kamień Pomorski

Adres

Adama Mickiewicza 34

Data założenia

2009

Zakres zbiorów

archeologia, historia

Dyrektor

Grzegorz Kurka

Położenie na mapie Kamienia Pomorskiego
Mapa konturowa Kamienia Pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim”
Położenie na mapie gminy Kamień Pomorski
Mapa konturowa gminy Kamień Pomorski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim”
Ziemia53°58′21,918″N 14°46′20,748″E/53,972755 14,772430
Strona internetowa

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim – placówka muzealna z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. Muzeum jest miejską jednostką organizacyjną, której siedzibą jest oddany do użytku w 2015 roku budynek położony na tzw. Kwartale Dominikańskim przy ulicy Adama Mickiewicza 34 oraz pomieszczenie kapitularza kamieńskiej konkatedry św. Jana Chrzciciela, w którym prezentowana jest stała wystawa zabytków sakralnych i archeologicznych.

Początki polskiego muzealnictwa w Kamieniu Pomorskim sięgają roku 1967, kiedy to powołano „Muzeum w Kamieniu Pomorskim” przemianowane następnie na „Muzeum Regionalne w Kamieniu Pomorskim[1]. Początkowo ciężar prowadzenia placówki spoczywał na Towarzystwie Miłośników Ziemi Kamieńskiej, wkrótce jednak pieczę nad placówką przejęło Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, a następnie, od 1975 roku, Urząd Miasta i Gminy w Kamieniu Pomorskim[1]. Nadzór merytoryczny nad placówką sprawowało Muzeum Narodowe w Szczecinie. Siedzibą muzeum, przez cały okres działalności, był zabytkowy kościół św. Mikołaja. W 1991 Muzeum Regionalne zostało zlikwidowane[1]. Główną przyczyną likwidacji były względy finansowe oraz konieczność zwrotu budynku, w którym się ono znajdowało Kościołowi katolickiemu[1].

Początki obecnego Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim sięgają 2006 roku. Wówczas dzięki staraniom m.in. społecznych opiekunów zabytków – historyka Henryka Masłowskiego i archeologa Grzegorza Kurki oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej powstała wystawa w kapitularzu kamieńskiej katedry użyczonym przez proboszcza parafii św. Ottona ks. kan. Dariusza Żarkowskiego. W zbiorach muzeum znalazły się eksponaty pochodzące z katedralnego skarbca oraz przypadkowe znaleziska z okresu XIX i początków XX wieku. Całość została uzupełnione znaleziskami z prac archeologicznych, prowadzonych w mieście w latach 2004-2006. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej formalnie powołane zostało do życia na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim z 26 czerwca 2009 roku. W latach 2009-2015 siedzibą Muzeum był zlokalizowany na terenie Osiedla Katedralnego dwór kurii biskupiej, zwany pałacem biskupim.

Dwór Kurii Biskupiej – pierwsza siedziba Muzeum

W zbiorach muzeum znajdują się znaleziska archeologiczne z okresu neolitu (narzędzia kamienne, ceramika, urny), średniowiecza (uzbrojenie, elementy uprzęży, fragmenty łodzi, cegły i kształtki ceglane) i renesansu (kafle piecowe). Ponadto eksponowane są pamiątki z przedwojennej historii miasta (przedmioty codziennego użytku, zdjęcia), skamieliny oraz zbiory fauny. Ponadto placówka organizuje wystawy czasowe.

Muzeum jest placówką całoroczną, czynną od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 17.00 (maj-wrzesień) i 10.00-16.00 (październik-kwiecień), a w lipcu i sierpniu także w niedzielę od 11.00 do 16.00.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Muzeum w Kamieniu Pomorskim [online], mhzk.eu [dostęp 2020-11-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]