Przejdź do zawartości

Muzeum Pokoju w Hiroszimie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Pokoju
w Hiroszimie
広島平和記念資料館
Ilustracja
Gmach główny muzeum
Państwo

 Japonia

Miejscowość

Hiroszima

Adres

1-2 Nakajima-chō, Naka-ku, Hiroshima

Data założenia

24 sierpnia 1955

Zakres zbiorów

atak atomowy na Hiroszimę

Położenie na mapie Hiroszimy
Mapa konturowa Hiroszimy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pokoju”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pokoju”
Ziemia34°23′30″N 132°27′07″E/34,391667 132,451944
Strona internetowa

Muzeum Pokoju w Hiroszimie (jap. 広島平和記念資料館, Hiroshima heiwa kinen shiryōkan)muzeum historyczne w Hiroszimie w Japonii, poświęcone atakowi atomowemu na to miasto[1].

Opis i zbiory[edytuj | edytuj kod]

Hiroszima była pierwszym miastem na świecie, które zniszczyła bomba atomowa Little Boy, wybuchając na wysokości ok. 600 m nad centrum miasta 6 sierpnia 1945. W maju 1949 postanowiono wybudować Muzeum Pokoju, a w sierpniu wybrano do realizacji projekt architekta Kenzō Tange. W lutym 1951 rozpoczęto budowę, a 24 sierpnia 1955 muzeum zostało otwarte. W 1975 i 1991 przeprowadzono gruntowny remont budynku. Gmach główny muzeum to budowla wzniesiona na kolumnach, co pozwala na swobodne przemieszczanie się pod nim na terenie Parku Pokoju. W budynku wschodnim znajdują się 3 ekspozycje: „Wystawa wprowadzająca”, „Niebezpieczeństwa związane z bronią jądrową” i „Historia Hiroszimy”. W gmachu głównym wystawa „Realia bombardowania atomowego” składa się z dwóch działów: „Zniszczenia 6 sierpnia” oraz „Ofiary i ocaleni”[1].

Wystawy są rozmieszczone chronologicznie: początek to historia miasta i jego militaryzacja podczas ostatniej wojny. Następnie przedstawiony jest rozwój broni jądrowej w USA. Potem następuje prezentacja wybuchu atomowego i jego skutków bezpośrednich oraz długotrwałych. Ekspozycja obejmuje m.in. zdjęcia urazów ofiar wybuchu, ruin zniszczonego miasta, przedmioty stopione wysoką temperaturą, spalone ubrania itp. Prezentowany jest też współczesny stan zbrojeń atomowych i związane z tym zagrożenia[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]