Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju
Ilustracja
Dawne starostwo powiatowe - obecna siedziba muzeum
Państwo  Polska
Miejscowość Biłgoraj
Adres ul. Kościuszki 87
Data założenia 1966
Zakres zbiorów zbiory historyczne, etnograficzne oraz sztuki
Powierzchnia ekspozycji 240 m²
Dyrektor dr Dorota Skakuj (p.o.)
Oddziały
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju”
Ziemia50°33′N 22°44′E/50,550000 22,733333
Strona internetowa

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju – muzeum położone w Biłgoraju. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu biłgorajskiego.

Historia muzeum[edytuj | edytuj kod]

Placówka została powołana w 1966 roku na mocy uchwały biłgorajskiej Powiatowej Rady Narodowej. Swą działalność Muzeum Regionalne w Biłgoraju rozpoczęło w rok później, jako oddział Muzeum Okręgowego w Lublinie, by następnie stać się oddziałem Muzeum Okręgowego w Zamościu. Większość jego zbiorów pochodziła z kolekcji Michała Pękalskiego – regionalisty i organizatora izby pamięci przy Włosiankarskiej Spółdzielni Pracy w Biłgoraju. Siedzibą muzeum był pomieszczenia piwniczne biłgorajskiego Urzędu Miejskiego przy Pl. Wolności 16.

Zagroda Sitarska

W 1973 roku, wobec przystąpienia do wyburzeń starych domów sitarskie przy ulicach: Ogrodowej, Nadstawnej i Stawiska, udało się zachować jedną z zagród i zorganizować w niej filię muzeum – Skansen „Zagroda Sitarska”. Otwarcie ekspozycji w Zagrodzie miało miejsce w 1976 roku. W tym samym roku placówka zmieniła nazwę na Muzeum Rzemiosł Ludowych. Z tamtego okresu pochodzą plany przeniesienia placówki do zespołu młyńskiego w dolinie Białej Łady oraz utworzenia lapidarium sztuki cmentarnej na starym cmentarzu przy ul. Lubelskiej. Zamierzeń tych nie zrealizowano (budynek młyński spłonął w 1987 roku).

Budynek Urzędu Miasta – siedziba muzeum do 2014 roku

W 1999 roku muzeum zostało przejęte przez powiat biłgorajski jako Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. W marcu 2014 roku zbiory muzeum zostały przeniesione do nowej siedziby – budynku dawnego Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Pomieszczenia Starostwa zostały użyczone placówce na okres 10 lat[1].

Ekspozycje[edytuj | edytuj kod]

Na wystawę muzeum składają się następujące ekspozycje[2]:

Muzeum jest czynne codziennie, z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych. W sezonie turystycznym (kwiecień-październik) w weekendy czynne jest w każdy drugi i czwarty weekend miesiąca. Wstęp jest płatny, z wyjątkiem sobót.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w nowej siedzibie. Wiosną otwarcie (pol.). bilgoraj.com.pl, 2014-02-08. [dostęp 2014-04-25].
  2. Stan na kwiecień 2014

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]