Przejdź do zawartości

My i Lenin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
My i Lenin
Ne dhe Lenini
Gatunek

komedia

Rok produkcji

2008

Data premiery

10 grudnia 2008

Kraj produkcji

Albania
Włochy
Macedonia Północna

Język

albański

Czas trwania

83 min

Reżyseria

Saimir Kumbaro

Scenariusz

Ruzhdi Pulaha

Główne role

Robert Ndrenika
Lazër Filipi
Tinka Kurti

Zdjęcia

Nino Celeste

Scenografia

Zaim Elezi

Kostiumy

Ardi Asllani

Montaż

Dritan Huqi
Mariette Levy-Novion

Produkcja

Saimir Kumbaro

Wytwórnia

S.K. Film Production
RTSh

Budżet

650 000 €

My i Lenin (tytuł oryginalny: Ne dhe Lenini) – albańskowłoskomacedoński film fabularny z roku 2008 w reżyserii Saimira Kumbaro, na motywach dramatu Streha e te harruarve Ruzhdi Pulahy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy po dwunastoletniej przerwie film zrealizowany przez Saimira Kumbaro. Początkowo miał nosić tytuł Mirëmëngjes Tavarish Lenin (Dzień dobry Towarzyszu Lenin), ale w ostatniej fazie produkcji tytuł zmieniono, na życzenie reżysera.

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w jednym z albańskich domów starców. Właścicielem budynku, w którym mieszkają, zostaje biznesmen, który wysunął swoją kandydaturę w wyborach na burmistrza. Obawa o to, że wkrótce zostaną wyrzuceni skłania staruszków do działania. Odkrywają oni, że nowy właściciel nabył ich dom posługując się fałszywymi dokumentami. W planach zdemaskowania aferzysty główną rolę ma odegrać emerytowany aktor, który w przeszłości zasłynął rolą Lenina w jednym z albańskich filmów, ale potem już nie zagrał żadnej większej roli. „Lenin” zgadza się pomóc, ale nie bezinteresownie.

Film kręcono w autentycznym domu starców w Kavai. W roli statystów wystąpili pensjonariusze tego ośrodka. Współpracownikiem w realizacji filmu był amerykański scenarzysta Sean Clark, ale jego nazwisko nie pojawia się w napisach. Akcentem polskim są pojawiające się w filmie dźwięki Warszawianki, która jest tłem muzycznym dla fragmentu filmu o Leninie.

Premiera filmu odbyła się w kinie Millenium w Tiranie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]