Nędza uszczęśliwiona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nędza uszczęśliwiona
Muzyka Maciej Kamieński
Libretto Wojciech Bogusławski
Źródło literackie kantata Franciszka Bohomolca
Prapremiera 11 lipca 1778
Pałac Radziwiłłów

Nędza uszczęśliwiona (pełny tytuł w pisowni oryginalnej: Nędza uszczęśliwiona Naypierwsza oryginalna polska opera w dwóch aktach z muzyką Macieia Kamieńskiego wystawiona w Warszawie 1778) – dwuaktowa opera z muzyką Macieja Kamieńskiego i librettem Wojciecha Bogusławskiego powstałym na podstawie kantaty Franciszka Bohomolca.

W 1777 Franciszek Bohomolec napisał libretto do kantaty Nędza uszczęśliwiona. Wojciech Bogusławski przerobił ową kantatę na libretto operowe i z muzyką Macieja Kamieńskiego prapremiera opery miała miejsce 11 lipca 1778[1] w Pałacu Radziwiłłów[2] w Warszawie.

Nędza uszczęśliwiona (1778) uchodziła za najstarszą zachowaną operę w języku polskim. Wiadomo było tylko, że przed Nędzą uszczęśliwioną istniały opery wcześniejsze Michała Kazimierza Ogińskiego: Opuszczone dzieci i Filozof zmieniony z 1771 roku[3]. Sytuacja zmieniła się, gdy w 2005 opublikowany został anonimowy rękopis komicznej opery barokowej z biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, opracowany przez prof. Jerzego Gołosa. Uczony datował go na początek XVIII wieku i nadał mu tytuł Heca albo polowanie na zająca[4][5].

Osoby[edytuj | edytuj kod]

 • Podstarości – baryton
 • Anna, uboga wieśniaczka – sopran
 • Kasia, iéy[6] córka – sopran
 • Jan, bogaty mieszczanin – bas
 • Antek, parobek – tenor

Rzecz dzieje się we Wsi Szlacheckiéy[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Opera Composers: K (ang.). opera.stanford.edu. [dostęp 2012-08-12].
 2. Urząd Miasta Warszawa: Pałac Namiestnikowski. www.um.warszawa.pl. [dostęp 2012-08-12]. Cytat: W 1778 r. odbyła się tutaj premiera pierwszej polskiej opery „Nędza uszczęśliwiona”, skomponowanej przez Macieja Kamińskiego. [(!) – pisownia nazwiska kompozytora zgodnie ze stroną UM]
 3. Opera Composers: O (ang.). opera.stanford.edu. [dostęp 2012-08-12].
 4. Anonim polski, Jerzy Gołos (oprac.): Heca albo polowanie na zająca. Krotochwila myśliwska w jednym akcie : na głosy wokalne z zespołem kameralnym. Warszawa: nakładem autora, 2005, s. 66.
 5. Poznań. Znaleziono rękopis najstarszej polskiej opery, informacja na e-teatr.pl. www.e-teatr.pl. [dostęp 2012-04-10].
 6. a b Pisownia oryginalna za: Nędza uszczęśliwiona Naypierwsza oryginalna polska opera w dwóch aktach z muzyką Macieia Kamieńskiego wystawiona w Warszawie 1778 Maciej Kamieński libretto: Wojciech Bogusławski – (libretto opery). www.trubadur.pl. [dostęp 2017-09-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]