NHK ni yōkoso!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
N.H.K. ni Yōkoso!
N・H・Kにようこそ!
(N.H.K. ni Yōkoso!)
Gatunek komediodramat
Powieść
Autor Tatsuhiko Takimoto
Artysta Yoshitoshi ABe
Wydawca Japonia Kadokawa Shoten
Wydana Japonia 28 stycznia 2002
Stany Zjednoczone 9 października 2007
Liczba tomów 1
Manga
Autor Tatsuhiko Takimoto
Artysta Kendi Oiwa
Wydawca Japonia Kadokawa Shoten
Polski wydawca Polska Waneko
Odbiorcy seinen
Drukowana w Japonia Shōnen Ace
Wydawana 24 czerwca 20046 czerwca 2007
Liczba tomów 8
Telewizyjny serial anime
Reżyser Yūsuke Yamamoto
Studio Japonia Gonzo
Premierowa emisja 9 lipca 200617 grudnia 2006
Liczba odcinków 24

NHK ni Yōkoso! (jap. N・H・Kにようこそ!?, dosł. "Witamy w NHK")japońska powieść napisana przez pisarza Tatsuhiko Takimoto, ilustrowana przez Yoshitoshi ABe, opowiadająca o 21-letnim hikikomori, któremu pomaga dziwna dziewczyna wiele o nim wiedząca, mimo tego, że się nigdy wcześniej nie spotkali.

NHK ni Yōkoso! na początku zostało wydane w postaci pojedynczej powieści opublikowanej przez Kadokawa Shoten, wydanej w Japonii 28 stycznia 2002. Później opowieść została przeniesiona do serii manga napisanej przez tego samego autora, choć tym razem grafika została stworzona przez Kendiego Oiwę. Manga została zserializowana 24 czerwca 2004 w magazynie Shōnen Ace, też oryginalnie opublikowana przez Kadokawa Shoten. Ostatni ósmy tom mangi został wydany w czerwcu 2007. Zostało także stworzone anime nadawane w Japonii pomiędzy 9 lipca 2006 a 17 grudnia 2006, złożone z 24 odcinków.

NHK to oficjalny skrót nazwy japońskiego nadawcy publicznego (Nippon Hōsō Kyōkai), ale w fabule NHK to Nippon Hikikomori Kyōkai, co oznacza Japońskie Stowarzyszenie Hikikomori, odniesienie do twierdzeń głównego bohatera o istnieniu wszechobecnego spisku prowadzonego przez NHK (korporację medialną) by stworzyć NHK (grupę hikikomori). Chociaż głównie dotyczy fenomenu hikikomori, fabuła odnosi się też innych japońskich subkultur – na przykład otaku, lolicon i samobójstw internetowych. Pomimo nazwy, NHK ni Yōkoso! nie jest nadawane jedynie w sieci NHK, ale też w innych stacjach.

W Ameryce Północnej manga jest licencjonowana przez Tokyopop i pierwsza część została wydana 10 października 2006. Jest to jedna z pierwszych mang publikowanych przez Tokyopop z oceną M (od lat 18) (inne tytuły które uzyskały tę ocenę to na przykład Happy Mania, Yubisaki Milk Tea). Tokyopop ma też zamiar wydać książkę w październiku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Fabuła NHK ni yōkoso! kręci się wokół życia kilku dwudziestolatków żyjących w Tokio. Pokazane są różne style życia, chociaż przez większość czasu historia dotyczy hikikomori, anime, otaku i intensywnych uczuć smutku i samotności głównych bohaterów.

Głównym bohaterem jest Tatsuhiro Satō, który czwarty rok po przerwaniu studiów jest bezrobotny. Prowadzi odosobnione życie jako hikikomori, w końcu dochodząc do wniosku, że wszystko co go spotkało to spisek. Pewnego dnia poznaje Misaki Nakahara, tajemniczą dziewczynę, która twierdzi, że jest w stanie uleczyć Tatsuhiro z jego nawyków hikikomori. Pokazuje mu kontrakt w którym zapisane jest, że raz dziennie będą się spotykać wieczorem w lokalnym parku, gdzie Misaki będzie dawać wykłady Tatsuhiro by odmienić jego styl życia. Podczas tych spotkań omawianych jest wiele tematów, chociaż prawie zawsze mają coś wspólnego z psychologią i psychoanalizą. Jedno z ich pierwszych spotkań dotyczy interpretacji ostatnich snów Tatsuhiro.

Oboje, Tatsuhiro i Misaki, mają jednak tendencje do przesady i ukrywania prawdy. Mimo oferty Misaki i jej prób ratowania Tatsuhiro, to sąsiad Tatsuhiro i przyjaciel ze szkoły średniej, Kaoru Yamazaki jest osobą do której się zwraca częściej o pomoc. Także pomimo swoich dziwactw Yamazaki jest jedną z najstabilniejszych postaci w powieści.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Tatsuhiro Satō (佐藤 達広, Satō Tatsuhiro) Głos: Yutaka Koizumi (japoński), Chris Patton (angielski)

Główny bohater, 22 lata, rozpoczyna trzeci rok bycia hikikomori i jest też NEET. Wierzy, że jego bezrobocie i przerwanie studiów są wynikiem spisku NHK. Żyje w wynajmowanym mieszkaniu, ale jest pieniężnie zależny od rodziców. Pod wpływem sąsiada, Kaoru Yamazaki, staje się lolicon otaku i pomaga Yamazaki z fabułą ich gry dla dorosłych.

Misaki Nakahara (jap. 中原 岬 Nakahara Misaki?)

Głos: Yui Makino (japoński), Stephanie Wittels (angielski)

Tajemnicza dziewczyna twierdząca, że prowadzi wolontariat w "projekcie" pomocy hikikomori takim jak Tatsuhiro. Ma tendencje do mówienia nieprawdy, na przykład ukrywania tego, że opuściła szkołę średnią, ale nie robi tego ze złej woli. Powie Tatsuhiro cokolwiek by zwrócić na siebię jego uwagę. Daje dwa znaki o swojej przeszłości, pierwszym jest zdradzenie, że potrzebuje Sato, bo jest gorszy od niej, a drugi to odpowiedź na podniesienie pięści przez Tatsuhiro, taka jakby była kiedyś wcześniej bita. Dzieciństwo Misaki nie było przyjemne, była poniżana przez ojczyma.

Kaoru Yamazaki (jap. 山崎 薫 Yamazaki Kaoru?)

Głos: Daisuke Sakaguchi (japoński), Greg Ayres (angielski)

Znajomy Tatsuhiro ze szkoły średniej, będący otaku. Tatsuhiro raz stanął w jego obronie w szkole podstawowej, gdy był bity i od tego czasu zyskał jego szacunek. Jest obecnie sąsiadem Tatsuhiro i studentem pragnącym zostać twórcą gier. Przekonał Tatsuhiro aby ten przyłączył się do jego projektu stworzenia gry erotycznej z rodzaju dōjin soft i sprawił że Tatsuhiro stał się otaku. Jego rodzina posiada sporą farmę w Hokkaido. Później zostaje zmuszony powrócić na farmę z powodu choroby ojca. W tym momencie zdając sobie sprawę, że nie ma nadziei na kontynuację żadnego z aspektów życia w Tokio, rozstaje się z dziewczyną, Nanako. Na końcu historii, żyje szczęśliwy na farmie rodziców i obecnie spotyka się z dziewczyną wyglądającą dokładnie jak Nanako i pragnie ją niedługo poślubić.

Hitomi Kashiwa (jap. 柏 瞳 Kashiwa Hitomi)?)

Głos: Sanae Kobayashi (japoński), Luci Christian (angielski)

Senpai Tatsuhiro ze szkoły, teraz urzędnik. Przez stres, Hitomi staje się uzależniona od leków. Hitomi poznała Tatsuhiro, gdy przekonała go do przyłączenia się do klubu literackiego, chociaż przez większość czasu jedynie grali w karty. Zawsze była zafascynowana teoriami spiskowymi i jest jedną z przyczyn przez które Tatsuhiro podejrzewa spisek przeciwko sobię przez N.H.K. Próbuje samobójstwa przez pakt samobójczy założony przez Internet. Zmienia jednak swoje zdanie, gdy jej chłopak się jej oświadcza. Wychodzi za mąż i ma zdrowe dziecko.

Megumi Kobayashi (jap. 小林 恵 Kobayashi Megumi?)

Głos: Risa Hayamizu (japoński), Monica Rial (angielski)

Przewodnicząca klasy w szkole średniej Tatsuhiro. W mandze często się spotykają, ale nie zdają sobie sprawy ze swojej obecności, aż do później. Po tym, gdy umiera jej ojciec zostaje zmuszona do pracy by utrzymać siebie i swojego brata, który też jest hikikomori, ale kończy uwięziona w systemie piramidowym.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Lista tomów[edytuj | edytuj kod]

Nr Język japoński Język polski
Data wydania ISBN Data wydania ISBN
01 2006 ISBN 4-04-713636-0 08.2012 ISBN 978-83-62866-78-6
Lista rozdziałów
 1. Welcome to the PROJECT!
 2. Welcome to the LOLITA!
 3. Welcome to the NEW WORLD!
 4. Welcome to the CLASSROOM!
 5. Welcome to the COMPANY!
Kolor okładki: pomarańczowa
Postać na okładce: Misaki Nakahara
02 2006 ISBN 4-04-713681-6 10.2012 ISBN 978-83-62866-79-3
Lista rozdziałów
 1. Welcome to the MORATORIUM!
 2. Welcome to the SUMMER DAYS!
 3. Welcome to the VACATION!
 4. Welcome to the OFF MEETING!
 5. Welcome to the HEAVEN!
Kolor okładki: niebieska
Postać na okładce: Hitomi Kashiwa
03 2007 ISBN 4-04-713715-4 12.2012 ISBN 978-83-62866-80-9
Lista rozdziałów
 1. Welcome to the ONLINE!
 2. Welcome to the LOCKED ROOM!
 3. Welcome to the BLUE BIRD!
 4. Welcome to the MY WAY!
 5. Welcome to the REFRAIN!
Kolor okładki: zielona
Postać na okładce: Kaoru Yamazaki

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]