Nada Dimić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nada Dimić
Нада Димић
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 września 1923
Divoselo, Królestwo SHS

Data i miejsce śmierci

17 marca 1942
Stara Gradiška, Chorwacja

Przyczyna śmierci

zabita przez Ustaszów

Zawód, zajęcie

działaczka ruchu oporu

Narodowość

serbska, jugosłowiańska

Partia

Związek Komunistów Jugosławii

Odznaczenia
Order Bohatera Narodowego (Jugosławia)

Nada Dimić (ur. 6 września 1923, zm. 17 marca 1942) – działaczka jugosłowiańskiego ruchu oporu w II wojnie światowej, Bohater Ludowy Jugosławii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Nada Dimić pochodziła ze wsi Divoselo niedaleko Gospicia, z rodziny narodowości serbskiej. Ukończyła cztery klasy szkoły podstawowej w Gospiciu, a następnie przeniosła się do Zemunu na kolejne cztery klasy gimnazjum i jeden rok akademii ekonomicznej. W 1940 wstąpiła do Związku Komunistów Jugosławii.

Kiedy Jugosławia znalazła się pod faszystowską okupacją w czasie II wojny światowej, w czerwcu 1941, Nada dołączyła do oddziału partyzanckiego w Sisaku, pierwszej jednostki NOVJ w Chorwacji. Gdy niedługo potem Ustasze wtrącili ją do więzienia w Zagrzebiu, połknęła truciznę, aby uniknąć przesłuchania. Substancja nie zabiła jej, a Nada wkrótce została uwolniona przez zagrzebską komórkę partii i przeniesiona na kontrolowane przez partyzantów obszary w Kordunie.

Kiedy wyzdrowiała po zatruciu, udała się do Karlovaca, gdzie pracowała jako tajny agent partyzantów. Ostatecznie została uwięziona przez Włochów, którzy przekazali ją ustaszowskiej policji chorwackiej 3 grudnia 1941. Odmówiła udzielenia im jakichkolwiek informacji i została wysłana do obozu koncentracyjnego Stara Gradiška w lutym 1942. Tam została zastrzelona miesiąc później, w wieku 18 lat.

Pośmiertnie otrzymała tytuł Bohatera Ludowego (7 lipca 1951). Jej imieniem nazwano (już nieistniejący) zakład włókienniczy w Zagrzebiu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]