Najodważniejsi z wrogów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Najodważniejsi z wrogów
ang. None But the Brave
jap. 勇者のみ (Yūsha nomi)
Gatunek dramat wojenny
Rok produkcji 1965
Data premiery Stany Zjednoczone 24 lutego 1965
Japonia ?
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Japonia
Język angielski, japoński
Czas trwania 106 min
Reżyseria Frank Sinatra
Scenariusz Kikumaru Okuda, John Twist, Katsuya Susaki
Główne role Frank Sinatra, Clint Walker, Tatsuya Mihashi
Muzyka John Williams
Zdjęcia Harold Lipstein
Scenografia George James Hopkins
LeRoy Deane
Montaż Sam O'Steen
Produkcja Frank Sinatra, Kikumaru Okuda
Wytwórnia Stany Zjednoczone Warner Bros.
Japonia Tokyo Eiga Co Ltd.
Dystrybucja Stany Zjednoczone Warner Bros.
Japonia Toho Company

Najodważniejsi z wrogów (ang. None But the Brave, jap. 勇者のみ Yūsha nomi) – amerykańsko-japoński dramat wojenny z 1965 roku w reż. Franka Sinatry.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

II wojna światowa na Pacyfiku. Na niewielkiej wysepce tkwi na swoim posterunku pluton japońskich żołnierzy. Nie posiadają oni łączności ze światem, więc ich dowódca – por. Kuroki, wobec braku rozkazów, postanawia zbudować łódź na której jego oddział będzie mógł przedostać się do jakichś miejsc stacjonowania japońskiej armii. Wkrótce jednak na wyspie rozbija się amerykański samolot transportowy z żołnierzami na pokładzie. Ocaleli z katastrofy Amerykanie szybko orientują się, że na wyspie stacjonują Japończycy i postanawiają przejąć ich łódź. Japończycy nie dają się jednak zaskoczyć – każda kolejna próba Amerykanów kończy się niepowodzeniem i stratami dla obydwu stron. Walczący postanawiają w końcu zawrzeć rozejm i z czasem przestają patrzeć na siebie jak na wrogów. Po pewnym czasie do wyspy przybija amerykańska ekspedycja ratunkowa. Dowódca Amerykanów – kpt. Bourke – proponuje por. Kurokiemu kapitulację jego oddziału. Jednak niewola jest dla japońskiego oficera czymś nie do przyjęcia. Woli walczyć i nawet zginąć niż zostać jeńcem. Dochodzi do kolejnego krwawego i niepotrzebnego starcia, w wyniku którego giną wszyscy żołnierze Kurokiego, łącznie z nim samym. Straty ponoszą również Amerykanie – tylko kpt. Bourke i dwóch jego ludzi pozostają przy życiu.

Role[edytuj | edytuj kod]

Japończycy[edytuj | edytuj kod]

Amerykanie[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jedyny film jaki wyreżyserował Frank Sinatra.
  • Tytuł oryginalny filmu – None But the Brave został zaczerpnięty z ody znanego XVIII-wiecznego dramatopisarza angielskiego Johna Drydena pt. Alexander's Feast.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]