Tōhō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tōhō (jap. 東宝株式会社 Tōhō Kabushiki-gaisha)japońska wytwórnia filmowa z siedzibą w tokijskiej dzielnicy Chiyoda. Na Zachodzie znana jest przede wszystkim z wielu filmów kaijū i tokusatsu, seriali telewizyjnych o superbohaterach oraz dystrybucji dzieł Akiry Kurosawy i Studia Ghibli. Jednym z najbardziej znanych filmów wyprodukowanych w wytwórni jest Godzilla (1954) i liczne jego kontynuacje. Seria o Godzilli to także wiele innych potworów: Mothra, King Ghidorah, Mechagodzilla, czy Rodan, stanowiących wraz z nim niejako wizytówkę wytwórni. Tōhō odpowiada również za dystrybucję w Japonii filmów z pokémonami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wytwórnia została założona w 1932 roku przez koleje Hankyū pod nazwą Tōkyō Takarazuka Gekijō Kabushiki-kaisha (jap. 東京宝塚劇場株式会社), początkowo związana była z teatrami kabuki i Takarazuka Revue.

Gdy w latach 50. kilka filmów wytwórni odniosło sukces w USA, Tōhō otworzyło w Los Angeles kino, w którym wyświetlało swoje filmy, nie musząc sprzedawać ich amerykańskim dystrybutorom. Do lat 70. kino znane było jako Toho Theatre. Wytwórnia otworzyła również swoje kina w San Francisco i Nowym Jorku.

Wytwórnia otworzyła również swoje studia filmowe, m.in. Shintōhō (jap. 新東宝, Nowe Tōhō), tworzące filmy w innej niż dotychczas konwencji, m.in. exploitation. Shintōhō zbankrutowało jednak w 1961 roku, niedługo po premierze swojego ostatniego filmu, Piekło (Jigoku).

Tōhō jest zaangażowane również w koprodukcję filmów amerykańskich, m.in. Prostego planu Sama Raimiego. Swego czasu wytwórnia produkowała również gry komputerowe, m.in. związane z Godzillą.

Ważniejsze filmy stworzone bądź dystrybuowane przez wytwórnię[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]