Narodowe Muzeum Głodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Narodowe Muzeum Głodu
National Famine Museum / Músaem Náisiúnta an Ghorta Mhóir
Ilustracja
Siedziba placówki
Państwo

 Irlandia

Miejscowość

Strokestown

Adres

Strokestown, Co, Roscommon, F42 H282

Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Narodowe Muzeum Głodu”
Ziemia53°46′35,5609″N 8°05′52,1020″W/53,776545 -8,097806
Strona internetowa

Narodowe Muzeum Głodu (ang. National Famine Museum, irl. Músaem Náisiúnta an Ghorta Mhóir) – muzeum historyczne w Irlandii zlokalizowane na terenie zespołu pałacowo-folwarcznego w Strokestown (prowincja Connacht) poświęcone wielkiej klęsce głodu, która spustoszyła Irlandię w latach 1845–1847[1].

Wielki Głód w Irlandii w latach 40. XIX wieku uważany jest za największą katastrofę społeczną, jaka dotknęła wyspę w XIX wieku. Głód dotknął w latach 30. i 40. dużą część Europy, ale jego skala w latach 1845–1847 w Irlandii była wyjątkowo dotkliwa. W wyniku głodu zmarło lub wyemigrowało ponad dwa miliony ludzi, co stanowiło prawie ćwierć całej populacji kraju[1].

Posiadłość ziemska w Strokestown odegrała kluczową rolę w historii irlandzkiego głodu i w pamięci o tych zdarzeniach. Major Denis Mahon, właściciel Strokestown Park był pierwszym właścicielem ziemskim, który został zamordowany podczas klęski. Skrupulatne zapisy, które prowadził z tego okresu, są zasobem o dużym znaczeniu historycznym[1].

Placówka ukazuje doświadczenia mieszkańców Irlandii związane z głodem, eksmisjami i emigracją, tak dobrowolną, jak i wspomaganą, która zmieniła historię kraju, tworząc diasporę irlandzkich emigrantów, osiedlających się zwłaszcza w USA[1].

Oprócz stałej wystawy muzeum promuje kwestie Wielkiego Głodu na inne sposoby. Są to m.in.:

  • znakowany szlak turystyczny National Famine Way, przybliżający trasę 1490 emigrantów, którzy grupowo opuścili Strokestown w 1847,
  • pakiet edukacyjny Droga Głodu,
  • Letnia Szkoła Głodu (międzynarodowe forum ułatwiające dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i badaniami naukowymi)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e The National Famine Museum, National Famine Museum - Famine House [online], Strokestown Park [dostęp 2023-08-27] (ang.).