Naser Khader

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Naser Khader
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 lipca 1963
Damaszek
Przewodniczący Sojuszu Liberalnego
Okres od 2007
do 2009
Przynależność polityczna Sojusz Liberalny
Następca Anders Samuelsen

Naser Khader, arab. ناصر خضر (ur. 1 lipca 1963 w Damaszku) – duński publicysta i polityk pochodzenia arabskiego. Poseł do Folketingetu od 2001 do 2011, założyciel ruchu demokratycznych muzułmanów, powstałego w okresie kryzysu wywołanego publikacją tzw. karykatur Mahometa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Naser Khader jest synem palestyńskiego uchodźcy i Syryjki[1]. Jego ojciec w latach 60. opuścił Syrię w celach zarobkowych, rodzina dołączyła do niego w 1974, osiedlając się w Kopenhadze. W 1983 ukończył szkołę średnią (Rysensteen Gymnasium). W 1993 został absolwentem Uniwersytetu Kopenhaskiego. Następnie kształcił się m.in. na Uniwersytecie w Aarhus (gdzie studiował retorykę i komunikację), w 1997 prowadził badania w zakresie islamu na teologicznej uczelni Al-Azhar w Kairze.

Pracował jako tłumacz języka arabskiego oraz konsultant, m.in. w Danmarks Radio. Opublikował kilka książek poświęconych islamowi, życiu imigrantów i historii własnej rodziny. Zaangażował się w działalność socjalliberalnego ugrupowania Det Radikale Venstre. Z jej ramienia w 2001 i 2005 uzyskiwał mandat posła do Folketingetu (duńskiego parlamentu).

Po opublikowaniu tzw. karykatur Mahometa przez dziennik "Jyllands-Posten" Naser Khader bronił tej publikacji, powołując się na wolność słowa, a także wskazując na konieczność dialogu muzułmanów z Zachodem. Jego postawa w czasie kryzysu wywołanego tą publikacją była szeroko krytykowana przez islamskich radykałów[2]. Francuska stacja telewizyjna France 2 ujawniła w 2006 nagranie z ukrytej kamery, w którym rzecznik organizacji duńskich imamów Ahmed Akkari w rozmowie z innym działaczem muzułmańskim twierdził, że w przypadku objęcia przez Nasera Khadera teki ministra ds. integracji "należałoby do niego posłać dwóch facetów, którzy wysadziliby go w powietrze"[2][3]. Prowadzone dochodzenie policyjne nie doprowadziło do przedstawienia zarzutów w tej sprawie. Sam Ahmed Akkari publicznie wyraził ubolewanie, oświadczając, iż wówczas żartował[4].

W tym okresie Naser Khader stał się założycielem ruchu politycznego pod nazwą Demokratyczni Muzułmanie w Danii[2] (Demokratiske Muslimer). Stowarzyszenie to określiło się jako forum dla muzułmańskich imigrantów, stawiając sobie za cel podjęcie działań promujących możliwość pogodzenia islamu z demokratycznym ustrojem państwa.

W maju 2007 Naser Khader opuścił swoje dotychczasowe ugrupowanie. Razem z europosłami Andersem Samuelsenem (wcześniej również socjalliberałem) i Gitte Seeberg (z Konserwatywnej Partii Ludowej) utworzyli nową formację pod nazwą Nowy Sojusz[5]. W wyborach krajowych w listopadzie tego samego roku po raz trzeci z rzędu zdobył mandat poselski; kierowana przez niego partia uzyskała łącznie 5 mandatów i 2,8% głosów, tj. znacznie mniej aniżeli w przedwyborczych sondażach. W sierpniu 2008 ugrupowanie zmieniło nazwę na Sojusz Liberalny, w styczniu 2009 Naser Khader zrezygnował z członkostwa w tej formacji, a dwa miesiące później przystąpił do frakcji parlamentarnej Konserwatywnej Partii Ludowej. W parlamencie zasiadał do 2011, powrócił do niego z ramienia konserwatystów w wyniku wyborów w 2015.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Pawlicki: Duńskie wybory z palestyńską niespodzianką. wyborcza.pl, 14 listopada 2007. [dostęp 8 kwietnia 2010].
  2. a b c Jacek Pawlicki: Naser z Kopenhagi godzi islam z demokracją. wyborcza.pl, 19 maja 2007. [dostęp 8 kwietnia 2010].
  3. Tvivl om oversættelse af Akkari (duń.). dr.dk, 23 marca 2006. [dostęp 8 kwietnia 2010].
  4. Danish police to probe imam's bomb threats (ang.). talktalk.co.uk, 23 czerwca 2006. [dostęp 8 kwietnia 2010].
  5. Denmark's election: a shifting landscape (ang.). opendemocracy.net, 19 listopada 2010. [dostęp 8 kwietnia 2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]