Uniwersytet Kopenhaski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Kopenhaski
Universitas Hafniensis
University of Copenhagen
Københavns Universitet
Rektorat
Rektorat
Dewiza Coelestem adspicit lucem (łac.)
Data założenia 1479
Typ uczelni uniwersytet publiczny
Państwo  Dania
Adres Kopenhaga
Liczba pracowników
• naukowych
10.139[1]
5.310
Liczba studentów 40.486
Rektor Ralf Hemmingsen
Członkostwo IARU
Położenie na mapie Kopenhagi
Mapa lokalizacyjna Kopenhagi
Uniwersytet Kopenhaski
Uniwersytet Kopenhaski
Ziemia55°40′47″N 12°34′21″E/55,679722 12,572500
Strona internetowa

Uniwersytet Kopenhaski[2] (duń. Københavns Universitet) – duński uniwersytet w Kopenhadze. Jest to największa i najstarsza placówka naukowo-dydaktyczna w Królestwie Danii.

Uniwersytet składa się z ośmiu wydziałów, posiada cztery kampusy. Studiuje na nim 40 tys. studentów[3]. Jest to drugi najstarszy uniwersytet w Skandynawii po Uniwersytecie w Uppsali. Został założony w 1479 roku i do XX wieku był to jedyny uniwersytet w Danii.

Historia[edytuj]

Biblioteka uniwersytecka na Fiolstræde około 1920 roku. Dziś w budynku jest rektorat i czytelnia.

Został założony w 1479 roku i do XX wieku był to jedyny uniwersytet w Danii. Pozwolenie na powstanie studium generale w Danii, będącym pierwszym takim pozwoleniem w Skandynawii, król Chrystian I uzyskał od papieża Sykstusa IV w 1475 roku. Budowa została jednak opóźniona, i pomimo ambicji króla Danii w międzyczasie powstał w Szwecji Uniwersytet w Uppsali. Przy inauguracji w 1479, inspirowany uniwersytetami Królestwa Niemieckiego, z którego również pochodziła znaczna liczba pierwszych wykładowców, Uniwersytet Kopenhaski składał się z czterech fakultetów. Uniwersytet był uporządkowany z hierarchią. Najwyższy status miał fakultet teologii, a pozostałe fakultety w kolejności spadającej były fakultety prawa, medycyny i filozofii. Wykładowcy i studenci po immatrykulacji nie podlegali zwykłemu systemowi prawnemu, lecz temu regulowanym przez prawo i sądy uniwersyteckie. Uniwersytet miał między innymi własne lochy, które można obecnie zwiedzić w starych budynkach uniwersytetu.

Przed Reformacją w Danii uniwersytet był nadzorowany przez biskupa Roskilde, który miał stanowisko kanclerza, tytuł który do dziś pozostał w niektórych średniowiecznych uniwersytetach, n.p. Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1531 uniwersytet został zamknięty ażeby zapobiec rozprzestrzenianiu się protestanckich nauk i został dopiero otwarty ponownie w 1537, rok po zwycięstwie strony protestanckiej w wojnie hrabskiej. Po reformacji to stanowisko straciło swoje znaczenie i zostało zniesione, albowiem korona duńska przejęła ziemie i instytucje kościelne. Studia teologii od tego czasu kierowały się na wykształcanie księży luterańskich. Oddzielny system prawny uniwersytecki został również zniesiony.

Do roku 2004 najwyszym organem uniwersytetu był Konsystorz, w którym zasiadali profesorzy wybrani przez profesorów i studenci wybrani przez studentów. Rektor był wybierany spośród profesorów przez nich i przez studentów. Po reformie w 2004 roku Konsystorz został zastąpiony zarządem, do którego wstępują również reprezentanci zewnętrzni, a wybory rektora zostały zastąpione procesem rekrutacji przez zarząd. Obecny rektor jednak został zatrudniony spośród obecnych pracowników naukowych uniwersytetu.

Reputacja międzynarodowa[edytuj]

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata 2015[4] opublikowany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju nadaje Uniwersytetowi Kopenhaskiemu miejsce najlepszego uniwersytetu w Danii oraz Skandynawii, nr. 6 w Europie i nr. 35 na świecie. W alternatywnym rankingu tej samej listy, który nie bierze pod uwagę nagród naukowców uczelni, Uniwersytet Kopenhaski zajmuje miejsce nr. 30 na świecie[5]. Na liście Times Higher Education World University Rankings z 2016 roku, Uniwersytet Kopenhaski ma 82. miejsce spośród wszystkich uczelni wyższych na świecie[6]. W rankingu QS World University Rankings 2015-2016, Uniwersytet Kopenhaski zajmuje miejsce 69.[7] Na liście najlepszych uczelni świata opublikowanej przez U.S. News & World Report w 2016 uniwersytet zajmuje miejsce 61.[8]

W styczniu 2006, Uniwersytet Kopenhaski rozpoczął formalną współpracę poprzez śieć International Alliance of Research Universities (IARU), w którym są Australian National University, ETH Zürich, Narodowy Uniwersytet Singapuru, Uniwersytet Pekiński, University of California Berkeley, University of Cambridge, University of Oxford, Uniwersytet Tokijski and Yale University.

Znani wykładowcy[edytuj]

Niektórzy znani absolwenci[edytuj]

Niels Bohr, noblista i absolwent uniwersytetu

Przypisy

  1. Tal og statistik for Københavns Universitet - personale, Uniwersytet Kopenhaski, 2015 (duń.).
  2. Nauka języka polskiego (pol.). Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. [dostęp 2014-06-07].
  3. Tal og statistik for Københavns Universitet - studerende, Uniwersytet Kopenhaski, 2015 (duń.).
  4. Academic Ranking of World Universities, Shanghairanking.com [dostęp 2015-08-15].
  5. Academic Ranking of World Universities, Shanghairanking.com [dostęp 2015-10-02].
  6. World University Rankings, Timeshighereducation.co.uk [dostęp 2015-10-02].
  7. QS World University Rankings, topuniversities.com [dostęp 2015-09-15].
  8. Best Global Universities Rankings [dostęp 2015-10-07].
  9. Zenon Ciesielski: Słownik pisarzy skandynawskich. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1991, s. 78. ISBN 83-214-0275-5.

Linki zewnętrzne[edytuj]