Naszim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Naszim (hebr. סדר נשים; pol. kobiety) – trzeci z sześciu porządków Miszny. Zawiera prawa dotyczące zawierania małżeństwa i uzyskiwania rozwodu oraz obowiązków spoczywających na małżonkach. Włączono do niego dwa traktaty regulujące sprawę składania ślubów.

Podział[edytuj | edytuj kod]

Porządek Naszim obejmuje 7 traktatów:

 1. Jewamot (hebr. יבמות; pol. lewirat); o prawie poślubienia bezdzietnej szwagierki (małżeństwo lewirackie) oraz procedurze odstąpienia od tego obowiązku (chalica).
 2. Ketuwot (hebr. כתובות; pol. kontrakty małżeńskie); o prawie regulującym sprawę posagu i kontraktu ślubnego.
 3. Nedarim (hebr. נדרים; pol. śluby); o prawie odnoszącym się do składania ślubów oraz przepisach zwalniających z ich wykonania
 4. Nazir (hebr. נזיר; pol. nazirejczyk); o prawie odnoszącym się do ślubów nazireatu.
 5. Sota (hebr. סוטה; pol. kobieta podejrzana o cudzołóstwo); o prawie odnoszącym się do traktowania kobiety podejrzanej o cudzołóstwo.
 6. Gittin (hebr. גיטין; pol. rozwody); o prawie dotyczącym wypisywania listu rozwodowego .
 7. Kidduszin (hebr. קידושין; pol. zaślubiny); o prawie regulującym zawieranie małżeństwa[1].

Liczba rozdziałów i stron[edytuj | edytuj kod]

Poniżej przedstawiono zestawienie liczby rozdziałów Miszny i Tosefty w obrębie traktatów Porządku Naszim, a także liczbę stron w Talmudzie Babilońskim oraz Jerozolimskim, jaką dany traktat zajmuje. Liczbę stron podano według edycji wileńskiej[2].

LICZBA ROZDZIAŁÓW LICZBA STRON
TRAKTAT MISZNA TOSEFTA TALMUD BABILOŃSKI TALMUD JEROZOLIMSKI
Jewamot 16 14 122 85
Ketuwot 13 12 112 72
Nedarim 11 7 91 40
Nazir 9 6 66 47
Sota 9 15 49 47
Gittin 9 7 54 90
Kidduszin 4 5 48 82

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Opracowano na podstawie: A. Cohen, Talmud. Syntetyczny wykład na temat Talmudu i nauk rabinów dotyczących religii, etyki i prawodawstwa, Warszawa 1999, s. 20; Talmud babiloński. Gemara edycji wileńskiej z objaśnieniami i komentarzami: Berachot rozdz. II; Kiduszin rozdz. III; Bawa Kama rozdz. I pod red. S. Pecaric, L. Kośka, Kraków 2010, s. 59, 60.
 2. K. Pilarczyk, Literatura żydowska od epoki biblijnej do haskali. Wprowadzenie religioznawcze, literackie i historyczne, Kraków 2006, s. 210.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • K. Pilarczyk, Literatura żydowska od epoki biblijnej do haskali. Wprowadzenie religioznawcze, literackie i historyczne, Kraków 2006.
 • Talmud babiloński. Gemara edycji wileńskiej z objaśnieniami i komentarzami: Berachot rozdz. II; Kiduszin rozdz. III; Bawa Kama rozdz. I pod red. S. Pecaric, L. Kośka, Kraków 2010.