Cudzołóstwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nie cudzołóż, kościół pw. św. Marii Magdaleny w Paryżu

Cudzołóstwo – termin religijny oznaczający zdradę małżeńską, za którą uważany jest stosunek płciowy z cudzą żoną lub z cudzym mężem. Niekiedy definicja jest formułowana ogólniej – jako stosunek płciowy pomiędzy jednym z małżonków, a kimkolwiek oprócz własnego męża lub żony.

Cudzołóstwo potępiane jest przez niektóre religie. W kościele rzymskokatolickim uznawane jest za jeden z grzechów ciężkich. Cudzołóstwa zakazuje przykazanie Dekalogu (Wj 20,14; Pwt 5,18) – siódme według podziału żydowskiego i m.in. prawosławnego, a szóste według podziału katolickiego i luterańskiego. Biblia nazywa cudzołóstwem bałwochwalstwo („duchowe cudzołóstwo")[1].

Pojęcie cudzołóstwa w myśli katolickiej (jak i żydowskiej i innych religii[2]) odnosi się do wszelkich kontaktów seksualnych pozamałżeńskich.

Również w islamie cudzołóstwo (زناء zina) jest uznane za ciężki grzech jako złamanie kontraktu małżeńskiego i jest karane ukamienowaniem lub chłostą, jeśli znajdzie się czterech dorosłych świadków tego czynu.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Edward Ozorowski: Słownik podstawowych pojęć teologicznych. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 2007, s. 51. ISBN 978-83-7072-443-6. Cytat: Przez przymierze Bóg zawarł z ludzkością związek na podobieństwo małżeństwa (Oz 2,21; Iz 54,5) On jest oblubieńcem, a ludzkość oblubienicą. Niewierność Bogu jest cudzołóstwem i nierządem (Oz 2,4; Jr 5,7; Ez 23,43).
  2. „Małżeństwo niech będzie w poszanowaniu”. W: „Trwajcie w miłości Bożej” [on-line]. Biblioteka Internetowa Strażnicy, 2008. s. 128.

Linki zewnętrzne[edytuj]