Natalja Niegoda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Natalja Niegoda
Imię i nazwisko Natalja Igoriewna Niegoda
Data i miejsce urodzenia 12 listopada 1963
Moskwa ZSRR
Zawód aktorka

Natalja Igoriewna Niegoda (ros. Наталья Игоревна Негода, ur. 12 listopada 1963 w Moskwie) – rosyjska aktorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z rodziny artystycznej - jej matka była reżyserem telewizyjnym, a ojciec - aktorem. W 1986 ukończyła studia aktorskie w Studiu Teatralnym działającym przy moskiewskim MChAT (klasa Olgi Jefremowej). Po studiach przez dwa lata pracowała w Rosyjskim Akademickim Teatrze Młodzieżowym (РАМТ).

W 1987 zadebiutowała na wielkim ekranie rolą w filmie Jutro była wojna. Kolejny film Mała Wiera przyniósł jej sławę radzieckiego symbolu seksu i nagrodę Nika, dla najlepszej aktorki, przyznawaną przez Rosyjską Akademię Sztuki Filmowej. Rok później została nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej. Była pierwszą radziecką modelką, której rozebrane zdjęcia pojawiły się w amerykańskim wydaniu Playboya. W tym samym roku porzuciła scenę teatralną.

W 1990 Niegoda wyjechała do USA, gdzie wyszła za mąż za rosyjskiego emigranta i zamieszkała w Los Angeles. Małżeństwo nie trwało jednak długo. Wystąpiła w kilku amerykańskich filmach, ale żaden z nich nie przyniósł sukcesu. Po kilkunastu latach powróciła do Moskwy, gdzie sporadycznie występuje na ekranie. W 2010 otrzymała nagrodę Złotego Orła za najlepszą rolę żeńską w filmie Buben, baraban[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Мария Кувшинова: В ожидании Негоды (ros.). seance.ru, 2009-06-14. [dostęp 2012-02-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]