National Geographic Kids

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
National Geographic Kids
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Stany Zjednoczone 
Rodzaj czasopisma przyroda, historia, kultura
Pierwsze wydanie 1975

National Geographic Kids – miesięcznik popularnonaukowy dla dzieci wydawany przez National Geographic Society.

Pierwszy numer czasopisma ukazał się w Stanach Zjednoczonych we wrześniu 1975 roku; do 1991 roku nosiło ono nazwę „National Geographic World”. Jest pomyślany jako dziecięca wersja magazynu „National Geographic”. Obejmuje zagadnienia z zakresu przyrody, historii i kultury. Jest bogato ilustrowany, zawiera liczne artykuły i propozycje gier.

Czasopismo ukazuje się w 19 wersjach językowych na świecie (angielskiej w USA, Wielkiej Brytanii i RPA, afrikaans w RPA, arabskiej w Egipcie, bułgarskiej, chińskiej, chorwackiej, greckiej, hebrajskiej w Izraelu, hiszpańskiej w Ameryce Łacińskiej, indonezyjskiej, niderlandzkiej w Belgii i Holandii, niemieckiej, rosyjskiej, rumuńskiej, serbskiej, słoweńskiej, tureckiej, węgierskiej)[1]. Występuje także pod tytułami „National Geographic World” (np. w Niemczech) i „National Geographic Junior” (np. w Belgii i Holandii).

"National Geographic Kids” ukazywał się w wersji polskiej od października 2008 do kwietnia 2009 i dostępny był wyłącznie w prenumeracie. Jego licencjobiorcą i wydawcą była spółka Gruner+Jahr Polska. Ukazał się jako trzecie na polskim rynku czasopismo spod marki National Geographic (po magazynach „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”). Jego cechą charakterystyczną był towarzyszący każdemu artykułowi słowniczek angielsko-polski. Czasopismo powróciło na rynek polski w lipcu 2013 roku jako "National Geographic Odkrywca" i ukazuje się nakładem Wydawnictwa Nowa Era. Początkowo było dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej[1], a następnie w prenumeracie i dedykowane było jako pomoc naukowa dla nauczycieli. Od października 2016 roku, przekształcone do czytania przez dzieci w domu, weszło też do dystrybucji kioskowej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]