Nationalmuseum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nationalmuseum
Ilustracja
Gmach muzeum
Państwo

 Szwecja

Miejscowość

Sztokholm

Adres

Nationalmuseum
Södra Blasieholmshamnen
Stockholm

Data założenia

1792

Wielkość zbiorów

600 000

Dyrektor

Berndt Arell

Położenie na mapie regionu Sztokholm
Mapa konturowa regionu Sztokholm, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Nationalmuseum”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, na dole znajduje się punkt z opisem „Nationalmuseum”
Ziemia59°13′43″N 18°04′40″E/59,228611 18,077778
Strona internetowa

Nationalmuseumszwedzka narodowa galeria sztuki znajdująca się w XIX-wiecznym gmachu na półwyspie Blasieholmen w centrum Sztokholmu.

Początek bogatej kolekcji obrazów dały zbiory króla Gustawa Wazy (I poł. XVI wieku), wśród których dominowały prace z północnych Niemiec i Flamandii. Znacznie liczniejsze nabytki pochodziły z okresu wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Działaniom armii szwedzkiej towarzyszyła bowiem systematyczna akcja gromadzenia łupów wojennych, wywożonych następnie do Szwecji. W XVIII wieku do powiększenia kolekcji przyczynili się szczególnie: ambasador Szwecji we Francji Carl Gustaf Tessin i król Gustaw III.

Gustaw III zarządził, by po jego śmierci królewska kolekcja obrazów przeszła w posiadanie państwa szwedzkiego. W ten sposób w 1792 roku powstało Muzeum Królewskie. Było to jedno z pierwszych państwowych publicznych muzeów na świecie. W 1794 roku otwarto dla zwiedzających ekspozycję w północnym skrzydle Pałacu Królewskiego w Sztokholmie, zaś w 1866 roku kolekcja została przeniesiona do uroczyście otwartego nowego gmachu, noszącego odtąd nazwę Nationalmuseum (Muzeum Narodowe).

400 nowych obrazów podarował Nationalmuseum król Karol XV.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]