Navigon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Navigon 7100

Navigon – niemiecka firma produkująca urządzenia i oprogramowanie do nawigacji GPS.

Oferta firmy obejmuje zarówno sprzęt nawigacyjny dla klientów indywidualnych, produkowany pod marką Navigon, jak i oprogramowanie OEM dla branży nawigacyjnej, radiotelegraficznej i motoryzacyjnej. Navigon, którego siedziba mieści się w Hamburgu, posiada przedstawicielstwa w Azji, Europie i Ameryce Północnej i zatrudnia ponad 400 pracowników.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma Navigon, założona w 1991 roku, dokonała kilku znaczących innowacji na rynku systemów GPS. W 2000 roku Navigon jako pierwszy w branży zaczął produkować oprogramowanie nawigacyjne dla komputerów przenośnych typu PC. Po ulepszeniu w 2002 roku standardu TMC (Traffic Message Channel) o funkcję unikania zakorkowanych tras, Navigon jako pierwszy wprowadził tę funkcję w urządzeniach dla klientów indywidualnych.

W 2005 roku spółka typu private equity General Atlantic wykupiła mniejszościowy udział w Navigon, dostarczając kapitału na potrzeby ekspansji firmy. Większość udziałów należy nadal do Peter Scheufena. W 2006 roku Navigon przejął firmę NAVTEQ, produkującą oprogramowanie nawigacyjne. Po latach działalności głównie na rynkach europejskich, w 2007 roku Navigon wszedł również bezpośrednio na rynek Ameryki Północnej poprzez swoją filię – Navigon Inc. z siedzibą w Chicago, IL

Navigon w Europie[edytuj | edytuj kod]

Navigon AG stanowi firmę macierzystą dla wszystkich marek Navigon. Jest jedną z największych firm oferujących systemy nawigacyjne w Europie, o silnej pozycji rynkowej. Navigon AG ma w ofercie kilka modeli o identycznych numerach (zwykle zróżnicowanych końcówką xx10) jak te sprzedawane w Ameryce Północnej. Większość urządzeń ma te same rozwiązania i funkcje, co ich północnoamerykańskie odpowiedniki.

Ponadto, na rynku obecnych jest kilka starszych modeli, sprzedawanych w Europie pod marką Transonic, a wyprodukowanych przez Navigon AG. Po zaprzestaniu ich produkcji, modele te zastąpiono urządzeniami z aktualnej oferty Navigon.

Navigon Inc.[edytuj | edytuj kod]

Filia firmy w Stanach Zjednoczonych, Navigon Inc., została założona w 2007 roku, aby wprowadzić serię produktów Navigon na rynek amerykański. We wrześniu 2007 roku Navigon Inc. rozpoczął sprzedaż trzech modeli: 2100 (w Kanadzie jako 2120), 5100 i 7100. W kwietniu 2008 r. Navigon Inc. rozszerzył ofertę o model 2100 Max (2120 Max w Kanadzie). Urządzenie to jest pod względem funkcjonalności podobne do oryginalnego 2100, posiada przy tym większy ekran LCD – o przekątnej 4.3" oraz dodatkową funkcję Direct Help.

13 października 2008 roku Navigon ogłosił, że Michael Roach, dotychczasowy dyrektor sprzedaży LG Electronics w USA, będzie kierował sprzedażą produktów Navigon w Ameryce Północnej. Jako prezes firmy, odpowiedzialny za rynek obu Ameryk, będzie zajmie się działaniami w zakresie marketingu i sprzedaży. Roach będzie raportować do Egona Minara, dyrektora sprzedaży w NAVIGON AG (Niemcy). Roach zastąpi Andreasa Hechta.

Nowe produkty[edytuj | edytuj kod]

Navigon wprowadza zwykle nowe produkty w Europie, zanim udostępni je na rynku w USA. Na Internationale Funkausstellung Berlin 2008, międzynarodowym pokazie elektroniki konsumenckiej w Berlinie, Navigon przedstawił swoje cztery nowe modele: 7210, 2150 Max, 2210 i 1210. Modele te przeznaczone są na rynki europejskie.

Oprogramowanie nawigacyjne[edytuj | edytuj kod]

Firma Navigon jest producentem oprogramowania nawigacyjnego MobileNavigator dla urządzeń mobilnych, przeznaczonego m.in. dla systemów Symbian, Windows Mobile, Android oraz iOS. Najnowsza wersja MobileNavigator oznaczona jest cyfra 7. Wyposażono ją m.in. w funkcje Asystenta Pasa Ruchu (Traffic Lane Assistant Pro), Rzeczywistego Wyglądu Skrzyżowań (Reality View Pro), Asystenta Prędkości (Speed Assistant) oraz informacji o korkach i radarach. Oprogramowanie zawiera mapy 40 krajów Europy i ponad 2 miliony celów specjalnych (POI).

Po raz pierwszy w oprogramowaniu nawigacyjnym Navigon dostępne są też usługi online dzięki którym można zarezerwować hotel lub sprawdzić pogodę w miejscu docelowym. Navigon udostępnia te funkcje bezpłatnie, natomiast korzystanie z nich może wiązać się z opłatami za transmisję danych, w zależności od rodzaju umowy z operatorem telefonii komórkowej. W Polsce oprogramowanie jest dostępne od listopada 2008 roku.

Navigon Fresh[edytuj | edytuj kod]

To nazwa usługi, dzięki której klienci Navigon mogą zaktualizować oprogramowanie swoich urządzeń, pobrać nowe mapy lub dokupić niektóre usługi. Aktualizacje i dodatkowe usługi wymagają uiszczenia opłaty, jednak niektóre modele Navigon sprzedawane są z bezpłatnym 2-letnim abonamentem na aktualizację map lub mają dołączone kupony zniżkowe na taki abonament.

Niektóre funkcje urządzeń Navigon[edytuj | edytuj kod]

  • Reality View (Rzeczywisty Wygląd Skrzyżowań) - wyświetlany pas ruchu ma realistyczne cechy, takie jak: znaki drogowe, ilość pasów ruchu, obiekty otaczające (miasta, lasy, tunele, itd.).
  • Lane Assistant (Asystent Pasa Ruchu) - w przypadku dróg o wielu pasach ruchu, specjalnie oznaczone strzałki pokazują najlepszy do zajęcia w danej chwili pas.

Wykorzystanie darmowego POI zamiast produkcji swojego[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2011 Navigon wykorzystał pakiet tzw. "point of interest"(punkty zainteresowania, istotne obiekty) z projektu OpenStreetMap[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]