Nea Filadelfia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nea Filadelfia
Νέα Φιλαδέλφεια
Państwo  Grecja
Jednostka regionalna Ateny
Burmistrz Stawros Kontos
Powierzchnia 2,8 km²
Wysokość 110 m n.p.m.
Populacja (2001)
• liczba ludności
• gęstość

24 112
8460 os./km²
Nr kierunkowy 210 25
Kod pocztowy 143 xx
Tablice rejestracyjne Z
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Nea Filadelfia
Nea Filadelfia
Ziemia 38°02′N 23°42′E/38,033333 23,700000
Sztuczne jezioro w parku miejskim Nowej Filadelfii, rok budowy: 2001 (niegdyś był to zamknięty teren królewski)
Główna ulica: Aleja Dekelias, po lewej park, po prawej osiedle robotnicze, widoczne na zdjęciu poniżej
Osiedla robotnicze – spółdzielczość, lata 60., tanie budownictwo
Budownictwo indywidualne, lokalne sąsiedztwa

Nea Filadelfia (nwgr. Νέα Φιλαδέλφεια, czyli Nowa Filadelfia) – do końca 2010 r. jednostka administracyjna o statusie gminy miejskiej (dimos) w Grecji, w regionie Attyka, w nomarchii Ateny, położona w granicach Wielkich Aten. Populacja miasta wynosi 24.112 mieszkańców, według spisu z 2001 roku. Nowa Filadelfia została starannie zaprojektowana w latach 20. ubiegłego wieku, w konwencji miasta-ogrodu, opartego na centralnym placu i gwiaździstym układzie ulic, z przecznicami, jako obwodnicami centrum i z jednolitymi akcentami budynków. Cechy te w znaczniej mierze zachowała do dziś. Od 2 stycznia 2011, w ramach programu Kallikratis, połączona z sąsiednią gminą Nea Chalkidona.

Do początków XX wieku miejscowość miała charakter rolniczo-sadowniczy. Następnie osiedlali się tu greccy imigranci, głównie z okręgu Konstantynopola (obecnie Stambuł w Turcji). W 1924 roku rozpoczęto budowę nowej sieci ulic, a już w 1926 r. wybudowano zaplecze i stadion piłkarski dla znanego także w Polsce klubu sportowego „AEK” – dosłowny przekład: Związek Sportowy Konstantynopola. Znany międzynarodowo znany jest także klub sportowy „Ionikos”, natomiast klubem lokalnym, przeznaczonym głównie dla młodzieży szkolnej, jest „Attalos”. Toteż Nea Filadelfia jest dzielnicą praktycznie zupełnie pozbawioną chuliganów[potrzebne źródło].

Od 1947 zaczęło powstawać osiedle osiedle skromnych, szeregowych, bliźniaczych domów jednorodzinnych, w otoczeniu ogrodowej zieleni. Od połowy lat 50. i przez lata 60. wznoszono, również otoczone zielenią, osiedle dwupiętrowych bloków robotniczej spółdzielni mieszkaniowej – późniejszego wykonawcy Wioski Olimpijskiej. 3,5 tysiąca domów uległo znacznym uszkodzeniom wskutek trzęsienia ziemi 1999 r. Szkody naprawiono, modernizując dzielnicę i dodając jej estetyki, z wykorzystaniem funduszy unijnych.

Przez Filadelfię przebiega główna grecka autostrada Ethniki Odos, u granic dzielnicy krzyżując się z regionalną autostradą Attiki Odos. Komunikacja publiczna z aglomeracją wykorzystuje szybką kolej miejską „ilektrikos”, dwie linie trolejbusowe i kilka autobusowych. Transport publiczny zapewnia klimatyzację, a autobusy wyposażono w silniki zasilane w przyjazne środowisku paliwo LPG. Filadelfia, choć zaliczana do dzielnic tanich, wyróżnia się w zespole Aten niską gęstością zaludnienia, dużą ilością zieleni przy ulicach i dużym parkiem. Urządzono go na przebudowanych, byłych terenach królewskich, drzewostan nawadniany jest podziemnie, nad stacją pomp głębinowych wybudowano sztuczne jezioro, z aranżowanym otoczeniem, o nazwie „Podwórko Nieba”, małą wyspą, imitacją wiatraka, 28 dyszami podświetlonych fontann, tarasem i elegancką kawiarnią. W sąsiedztwie parku mieszczą się obiekty oświatowe, odkryte i kryte tereny sportowe, kluby fitness, miejsca zabaw dzieci, dzielnicowy dom kultury i panhelleński instytut-fundacja („Idrima”) diaspory.

Zmiana populacji miasta[edytuj | edytuj kod]

Rok Populacja Zmiana Gęstość
1981 25 320 8884,2/km²
1991 25 261 –59/–0,23% 8863,5/km²
2001 24 112 –1149/–4,55% 8460,4/km²

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W Nea Filadelfia w 1924 roku został założony klub sportowy AEK Ateny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]