Nemastomoididae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nemastomoides
Thevenin, 1901
Okres istnienia: 359–299 mln lat temu
Karbon
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada pajęczaki
Rząd kosarze
Podrząd Dyspnoi
Nadrodzina Nemastomatoidea
Rodzina Nemastomoididae
Petrunkevitch, 1955
Rodzaj Nemastomoides
Synonimy

Protopilio Petrunkevitch, 1913

Nemastomoideswymarły rodzaj kosarzy z podrzędu Dyspnoi i nadrodziny Nemastomatoidea. Jedyny znany rodzaj monotypowej rodziny Nemastomoididae. Zawiera trzy gatunki znane z zapisu kopalnego pochodzącego z karbonu:

Pierwszy z opisanych gatunków, N. elaveris, został znaleziony w warstwach karbońskich Coal Measures Commentry w północnej Francji, razem z Eotrogulus fayoli.

W 1913 Alexander Pietrunkiewicz opisał dwa kolejne gatunki z Mazon Creek w satnie Illinois w USA. Początkowo znajdowały się w rodzaju Protopillo. Później zostały zsynonimizowane z Nemastomoides. O ile N. longipes jest typowym kosarzem o długich nogach i segmentowanym, owalnym ciele, o tyle N. depressus okazał się być w rzeczywistości słabo zachowanym przedstawicielem rzędu Phalangiotarbi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pinto-da-Rocha, R., Machado, G. & Giribet, G.: Harvestmen - The Biology of Opiliones (pl.: Biologia Kosarzy). Harvard University Press, 2007. ISBN 0674023439.
  • Joel Hallan's Biology Catalog: Nemastomoididae. [dostęp 2012-07-30].
  • A. I. Petrunkevitch: Arachnida. w: Treatise on Invertebrate Palaeontology, part P. Arthropoda 2 (red. R. C. Moore).. Geological Society of America & University of Kansas Press, Lawrence, 1955, s. 42-162.