Nerd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: N.E.R.D (zespół rockowy).

Nerd – osoba fascynująca się naukami ścisłymi, zwłaszcza informatyką, oraz grami komputerowymi[1].

Nerdowie nie utrzymują stosunków towarzyskich i nie dbają o formę fizyczną. Często dotyka ich przemoc szkolna, gdyż nie potrafią odpowiednio reagować na zaczepki. Bardziej uspołecznioną wersją nerda jest geek.

Słowo to nie ma ścisłego polskiego odpowiednika. W dosłownym tłumaczeniu znaczy „spec”, jednakże po angielsku jest to rozumiane negatywnie, podczas gdy w języku polskim brzmi jednoznacznie pozytywnie. Dlatego w polskim tłumaczeniu filmu Revenge of the Nerds użyto słowa „frajer” (Zemsta frajerów). W kreskówkach zwykle mówi się „kujon”.

Przeważnie używa się tego słowa w żargonie internetowym.

Użycie słowa[edytuj | edytuj kod]

W powszechnej angielszczyźnie słowa geek i nerd są przez większość osób uważane za synonimy, chociaż geek często jest używane jako neutralny termin określający osoby, które niekoniecznie pozbawione są zdolności społecznych.

Nerdzi w popkulturze[edytuj | edytuj kod]

Chłopak przebrany za stereotypowego nerda

Stereotypową postać nerda często wykorzystuje się w popkulturze. W produkcjach komediowych mają następujące cechy: zwykle niemłodzieżowy styl ubierania, zbyt „grzeczny”, kojarzący się z małym eleganckim dzieckiem lub starszym człowiekiem. Czasem muszka, szelki, często kamizelka. Mocne okulary, fryzura w nieładzie lub zbyt bujna, czasem wada zgryzu. Próbując zaimponować dziewczynie opowiadają o wybranej kwestii z nauk ścisłych lub innej typowej dla nerda pasji. Przykładami produkcji są:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. nerd, Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego.