Przejdź do zawartości

Geek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bycie geekiem często wiąże się z ponadprzeciętnym uznaniem dla matematyki. Tutaj przybliżenie liczby π na samochodzie Mazda 3, zaparkowanej na University of California, Irvine. Dwie ostatnie cyfry powinny zostać zamienione miejscami.

Geek, gik – człowiek, który dąży do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności w jakiejś dziedzinie w stopniu daleko wykraczającym poza zwykłe hobby[1].

Ewolucja znaczenia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa została wprowadzona przez Roberta Haydena na początku lat 90. XX wieku[1].

Początkowym znaczeniem słowa geek była osoba wykonująca w cyrku nietypowe numery, takie jak odgryzanie głowy żywej kury[2][3].

Słowem geek określano osoby ekscentryczne i spoza mainstreamu, w obecnym użyciu słowo to zwykle określa eksperta lub entuzjastę, osobę o obsesji na punkcie hobby lub intelektualnego rozwoju, z ogólnym pejoratywnym znaczeniem „specyficznej osoby, szczególnie tej postrzeganej jako zbyt intelektualna, niemodna, nudna lub społecznie niewygodna”[3].

Niektórzy definiują się tym słowem z dumą[4]. Słowo to jednak jest czasem traktowane jako pejoratywne i stosowane w sposób obraźliwy, zwłaszcza wobec dzieci i nastolatków, którzy skupiają się na nauce, a mniej na popularności, modzie lub stosunkach międzyludzkich[5].

Zainteresowania[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem zainteresowania geeków są najczęściej nowoczesne technologie (elektronika, komputery, informatyka), ale ważniejsze niż dziedzina jest siła, z jaką geek oddaje się swojej pasji (popularny wśród geeków Geek Code wyszczególnia ponad 20 profesji[6])[3].

W Geek Code znajdziemy jednak także sztuki piękne, humanizm czy prawo[1][6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c GEEK | Obserwatorium Żywej Kultury [online], ozkultura.pl [dostęp 2018-06-14] (pol.).
  2. geek [online], www.catb.org [dostęp 2018-06-14].
  3. a b c the definition of geek [online], www.dictionary.com [dostęp 2018-06-14] (ang.).
  4. What to Know About Geek Pride Day [online], Time [dostęp 2018-06-14] (ang.).
  5. Noah Berlatsky, Why Geeks Get Bullied (It’s Not Necessarily for Being Geeks), „The Atlantic”, 31 stycznia 2013 [dostęp 2018-06-14] (ang.).
  6. a b The Code of the Geeks v3.12 [online], 17 lipca 2008 [dostęp 2018-06-14] [zarchiwizowane z adresu 2008-07-17].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik informatyczny, Wydawnictwo Europa 2003

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]