Niania Ogg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Niania Ogg
Postać ze Świata Dysku Terry'ego Pratchetta
Pełne imię postaci: Gytha Ogg
Imię w oryginale: Gytha Ogg
Gatunek: człowiek
Profesja: czarownica
Powiązania: Lancre
Powiązania z fabułą
Pierwszy występ: Trzy wiedźmy
Występuje w:

Trzy wiedźmy,
Wyprawa czarownic,
Panowie i damy,
Maskarada,
Carpe jugulum,
Rybki małe ze wszystkich mórz (opowiadanie),
Wolni Ciutludzie,
Zimistrz,
Złodziej czasu

Gytha Ogg (de domo Ogg, primo, secundo et tertio voto Ogg), powszechnie zwana Nianią Ogg, postać fikcyjna z książkowego cyklu Świat Dysku Terry'ego Pratchetta. Czarownica z Lancre. Głowa wielkiego i starożytnego rodu. Trzykrotnie zamężna wdowa, matka piętnaściorga, babka i prababka niepoliczalnej rzeszy rozsianych po całym Dysku Oggów. Miłośniczka prostych uciech, nigdy nie odmawiająca propozycji poczęstunku, a zwłaszcza kufelka piwa (lub czegoś mocniejszego). Opisywana jako niska i pulchna starsza pani z siwymi lokami i twarzą jak pomarszczone jabłko. Cechuje się swobodnym i pełnym wyrozumiałości (zapewne z uwagi na bujną młodość) podejściem do spraw damsko-męskich. Autorka książki kucharskiej "Pikuantne rozkosze" (wyd. Kozaberger, Ankh-Morpork). Właścicielka kota Greebo.


W odróżnieniu od Babci Weatherwax, będącej zwolenniczką głowologii i oddziałującą na ludzi potężną siłą swej osobowości, Niania Ogg stosuje raczej zasadę wtapiania się w otoczenie (mimikra) i metodę minimum wysiłku, wkraczając z odpowiednim posunięciem w najbardziej właściwym momencie. Jej umiłowanie życia we wszelkich jego przejawach i ciągła chęć do dobrej zabawy zjednuje jej natychmiastową sympatię otoczenia (a przynajmniej znacznej jego części).

Postać Niani Ogg wprowadza do podcyklu o czarownicach pierwiastek ludyczny. W odniesieniu do mitu Wielkiej Bogini pełni ona rolę Matki, przy czym w Carpe jugulum, z racji macierzyństwa Magrat (uprzednio Dziewicy), ulega to pewnemu zachwianiu. (Tą trzecią jest Babcia Weatherwax, ale nikt nie ośmieli się powiedzieć głośno, kim konkretnie).

Z potomków Niani najbardziej znani są:

  • Jason, wielce szanowany lancrański kowal,
  • Shawn, strażnik, herold, poczmistrz i czyściciel zamkowych wygódek – jednym słowem, prawie cała cywilna i wojskowa służba królestwa Lancre.