Panowie i damy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panowie i damy
Autor Terry Pratchett
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 1992
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2002
Przekład Piotr W. Cholewa
poprzednia
Pomniejsze bóstwa
następna
Zbrojni

Panowie i damy (ang. Lords and Ladies) – humorystyczna powieść fantasy Terry’ego Pratchetta, wydana w 1992 r. (tłumaczenie wydania polskiego: Piotr W. Cholewa). Jest to czternasta część długiego cyklu Świat Dysku.

Kolejna po Wyprawie Czarownic powieść o trzech wiedźmach z małego, zagubionego w Ramtopach królestwa Lancre.

Magrat Garlick szykuje się do ślubu z nowo intronizowanym królem Lancre, Verence’em. Z tego powodu do Lancre przybywa mnóstwo dostojnych gości – w tym reprezentacja Niewidocznego Uniwersytetu (Mustrum Ridcully, Bibliotekarz, Kwestor, Myślak Stibbons i zabrany po drodze hrabia Casanunda – Drugi Największy Kochanek Świata). Tymczasem zbliża się Noc Letnia, gdy granice między światami stają się cieńsze, przez co te pierwsze nawzajem się przenikają.

Wskutek szeregu niefortunnych zdarzeń (związanych m.in. z grupą niemądrych dziewcząt, które chcą zostać czarownicami oraz z Lancrańskim Zespołem Tańca Morris) do Lancre przedostają się Elfy, istoty piękne, ale wyniosłe, lubujące się w wymyślnym i okrutnym zabijaniu ludzi, porywaniu dzieci i niszczeniu rozmaitych rzeczy.

W rezultacie Magrat, babcia Weatherwax i niania Ogg mają na głowie ratowanie Lancre i mnóstwo związanych z tym nieprzyjemności.