Przejdź do zawartości

Niderlandzki Instytut Historii Sztuki (RKD)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niderlandzki Instytut Historii Sztuki
Nederlands Instituut voor Kunstgescheidis
Logo
Ilustracja
Państwo

 Holandia

Data utworzenia

1932

Chris Stolwijk

Adres
Prins Willem Alexanderhof 5, 2595 BE Den Haag
Położenie na mapie Hagi
Mapa konturowa Hagi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Niderlandzki Instytut Historii Sztuki”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Niderlandzki Instytut Historii Sztuki”
Położenie na mapie Holandii Południowej
Mapa konturowa Holandii Południowej, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Niderlandzki Instytut Historii Sztuki”
Ziemia52°04′54″N 4°19′39″E/52,081667 4,327500
Strona internetowa

Niderlandzki Instytut Historii Sztuki (RKD) (niderl. Nederlands Instituut voor Kunstgescheidis) – światowe centrum wiedzy i dokumentacji historycznej w dziedzinie sztuk wizualnych; do 2013 pod nazwą Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, w skrócie RKD.

Instutut pozyskuje, gromadzi, bada i udostępnia informacje z zakresu historii sztuki muzeom, instytucjom zajmującym się dziedzictwem kulturowym i badawczym, branży aukcyjnej, handlowi dziełami sztuki, profesjonalistom i osobom prywatnym[1][2]. Jego siedziba mieści się w budynku Holenderskiej Biblioteki Narodowej w Hadze[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Instytucja zapoczątkowała swoją działalność w 1932 w Hadze, jako Rijksbureau voor Kunsthistorische en Ikonografische Documentatie. Podstawą kolekcji były darowizny trzech osób: Fritsa Lugta (1884–1970) – historyka sztuki i właściciela ogromnej kolekcji rysunków i grafik; Cornelisa Hofstede de Groota (1863–1930) – kolekcjonera, historyka sztuki i kustosza muzeów oraz Eltja van Beresteyna (1876–1948) – darczyńcę materiałów na temat portretu holenderskiego[3].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

RKD posiada największą na świecie kolekcję dokumentacji wizualnej dotyczącą sztuki zachodniej, od późnego średniowiecza do współczesności[2]. Dysponuje około 7 milionami fotografii, reprodukcji i cyfrowych obrazów dzieł sztuki, obejmujących malarstwo, rysunki, rzeźby, grafiki, malarstwo monumentalne, a także sztukę nowoczesnych mediów i designu[2][4]. Kolekcja RKD podzielona jest na poszczególne zbiory, takie jak biblioteka, dokumentacja wizualna, materiały archiwalne, dokumentacja prasowa i dokumentacja techniczna[4].

Zbiory biblioteczne obejmują ogólną literaturę o sztuce, słowniki, monografie, wczesne wydania i rzadkie książki oraz katalogi aukcyjne[2][5]. Zbiór katalogów aukcyjnych należy do najbardziej obszernych i najważniejszych na świecie[2][5], ma też szczególną wartość ze względu na dużą liczbę egzemplarzy opatrzonych adnotacjami, zapisanymi przez właścicieli na marginesach. Zawierają one dodatkowe informacje, takie jak ceny, nazwiska kupujących i inne szczegóły. Najstarsze katalogi aukcyjne znajdujące się w tym zbiorze pochodzą z XVII wieku[5]. Wiele z publikacji zgromadzonych w bibliotece jest dostępnych w formie cyfrowej[5].

Kolekcja archiwaliów gromadzi unikalne materiały pochodzące od artystów, stowarzyszeń artystycznych, historyków i krytyków sztuki, handlarzy dziełami sztuki i kolekcjonerów związanych z niderlandzką sztuką wizualną i designem[2][6]. Dokumentacja prasowa jest zbiorem milionów wycinków prasowych i drobnych druków o sztuce i artystach[2][5], zaś dokumentacja techniczna – danymi materiałowo-technicznymi o dziełach sztuki[2][6]. Wszystkie te zbiory są dostępne dla publiczności w czytelniach RKD[4].

W sumie dostępnych jest ponad 225 000 rekordów o artystach i ponad 70 000 rekordów o dziełach sztuki. Biblioteka zgromadziła około 500 000 tytułów, z czego blisko 180 000 to katalogi aukcyjne. Posiada 4100 czasopism niderlandzkich i międzynarodowych, z czego około 150 tytułów znajduje się w bieżącej prenumeracie[5]. Chociaż większość tekstów jest w języku niderlandzkim, standardowy format rekordu zawiera łącza do wpisów bibliotecznych i obrazów znanych dzieł, które obejmują tytuły w języku angielskim i niderlandzkim[5].

RKD prowadzi platformę internetową z otwartym dostępem. Chociaż nie wszystkie zbiory zostały zdigitalizowane, wiele metadanych jest dostępnych online, w tym m.in. biograficzne i bibliograficzne dane dotyczące artystów, cyfrowe reprodukcje ich dzieł i kolekcji, fotokopie dotyczących ich dokumentów. Informacje te są dostępne w języku niderlandzkim i angielskim[7].

Badania i działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

RKD współpracuje z różnymi międzynarodowymi muzeami, instytucjami zajmującymi się dziedzictwem kulturowym i badawczymi, w tym z CODART(inne języki), Rubenianum[8], Onderzoekschool Kunstgeschiedenis i Międzynarodowym Stowarzyszeniem Instytutów Badawczych Historii Sztuki (RIHA)(inne języki)[2].

RKD uczestniczy także w różnych wiodących projektach. Wraz z Rubenianum udostępniona jest sztuka flamandzka od XVI do XVIII wieku. Baza danych Rembrandt udostępnia naukowcom i społeczeństwu dokumentację techniczną z ponad 30 międzynarodowych instytucji. Projekt Mondriaan Edition oferuje w formie cyfrowej naukową edycję korespondencji i pism naukowych Mondriaana. Zaś De Leidse Kunstambachten umożliwia nowy wgląd w życie kulturalne Lejdy w latach 1475–1575. Partnerem merytorycznym RKD jest Hiscox[2][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. About the RKD [online], The RKD [dostęp 2024-04-18] (ang. • niderl.).
  2. a b c d e f g h i j Walter van Teeffelen, Het RKD – Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis [online], If Then Is Now, 8 czerwca 2017 [dostęp 2024-04-18] (niderl.).
  3. a b History [online], The RKD [dostęp 2024-04-18] (ang. • niderl.).
  4. a b c RKD – Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis [online], Den Haag [dostęp 2024-04-18] (niderl.).
  5. a b c d e f g Library [online], The RKD [dostęp 2024-04-18] (ang. • niderl.).
  6. a b Archives [online], The RKD [dostęp 2024-04-18] (ang. • niderl.).
  7. a b Current [online], The RKD [dostęp 2024-04-18] (ang. • niderl.).
  8. Rubenianum [online], Rubenianum Institut [dostęp 2024-04-18] (ang. • niderl.).