Niebieski księżyc (astronomia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niebieski księżyc 31 grudnia 2009, podczas częściowego zaćmienia Księżyca

Niebieski księżyc – określenie drugiej pełni Księżyca w ciągu miesiąca kalendarzowego. Jest to zjawisko rzadkie, występujące raz na kilka lat (średnio raz na 2,5 roku)[1]. Ponieważ pełnia występuje co 29,5 dnia, większość miesięcy ma tylko jedną pełnię. W przypadku dwóch pełni w jednym miesiącu mogą wystąpić zjawiska dwóch zaćmień Słońca w jednym miesiącu. Ostatni miesiąc, w którym wystąpiły dwa zaćmienia Słońca był lipiec 2000 roku (1 i 31 lipca). Następne dwa zjawiska pojawią się w roku 2206 (1 grudnia i 30 grudnia)[2].
W dawnej definicji astronomicznej mianem niebieskiego księżyca określano trzecią pełnię Księżyca w ciągu astronomicznej pory roku, w której występowały cztery pełnie Księżyca.

Wbrew nazwie, tarcza księżycowa nie staje się niebieska. Ma to jedynie podkreślić względną rzadkość tego zjawiska[3].

W języku angielskim powiedzenie once in a blue moon ("raz na niebieski księżyc") oznacza coś niezwykle rzadkiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. What's a Blue Moon? (ang.). www.skyandtelescope.com. [dostęp 2012-06-07]. ; Niebieska pełnia Księżyca
  2. Philip S. Harrington: Zaćmienie!. Warszawa: Prószyński i S-ka, 1999, s. 134 i dalsze. ISBN 83-7255-010-7.
  3. Niebieski Księżyc nad Polską! Spójrz dzisiaj w niebo. "Mimo przyciągającej nazwy - niebieska pełnia - nie ma to zjawisko związku ze wspomnianym kolorem. Owszem, niekiedy, zdarza się, że Księżyc ma niebieskawy kolor, ale to tylko ze względu na cząsteczki pyłu, czy dymu unoszącego się na Ziemi. Cząsteczki pyłu są większe od długości fali światła czerwonego. Wówczas światło czerwone jest pochłaniane i można wtedy ujrzeć niebieski Księżyc. Jednak zdarza się to bardzo rzadko." Już dziś - niebieska pełnia!