Nierozłączka czerwonoczelna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nierozłączka czerwonoczelna
Agapornis roseicollis[1]
(Vieillot, 1818)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina papugi wschodnie
Rodzaj Agapornis
Gatunek nierozłączka czerwonoczelna
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Nierozłączka czerwonoczelna, różowoczelna (Agapornis roseicollis) - gatunek małego ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). Występuje w Afryce. Niezagrożona wyginięciem.

Morfologia
Długość ciała wynosi 15-18 cm, masa ciała 45-65 g. Samiec i samica mają skrzydła, grzbiet oraz głowę zielone. Czoło i lica różowe, natomiast ogon niebieski. Młode brązowawe[3]
Występowanie
Występuje w południowej części Afryki, w wąskim pasie od Angoli i Namibii po RPA. Środowisko życia stanowią pustynne zadrzewienia, jałowe skaliste tereny, zadrzewione brzegi rzek i zarośla na stokach wzgórz[3].
Ekologia gatunku
Przebywa w grupach 5-20 osobników, w okresie dojrzewania nasion do około 100. Porusza się przeważnie lotem, niekiedy drepcze po ziemi. Największa zarejestrowana prędkość lotu dla tego gatunku wynosi 58 km/h. W trakcie chłodnej pogody nierozłączki czerwonoczelne przebywają w ciasnym skupieniu po 5-6 osobników. Pożywienie stanowią nasiona, np. roślin z rodzajów Albizia i Acacia[4]
Lęgi
Gniazdo przeważnie znajduje się w szczelinie skalnej[3]. Prawdopodobnie okres lęgowy w naturze trwa od lutego do maja. W lęgu 4-6 jaj o wymiarach około 23.5 x 17.3 mm. Inkubacja trwa 23 dni, młode są w pełni opierzone po 43 dniach od wyklucia. Mogą się rozmnażać po około dwóch miesiącach. W niewoli dożywa 15-25 lat[4].
W niewoli
Agapornis roseicollis jest ptakiem hodowlanym. Lubi zabawę, może stać się agresywna wobec innych papug. Zalecana długość klatki to co najmniej 1,2 metra, zaś odpowiednie wymiary budki lęgowej to 22,8 x 15,2x17,8 cm[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agapornis roseicollis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Agapornis roseicollis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b c David Burni, Ben Hoare, Joseph DiCostanzo, BirdLife International (mapy wyst.), Phil Benstead i inni: Ptaki. Encyklopedia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 262. ISBN 978-83-01-15733-3.
  4. a b Jessica Vonck: ADW: Agapornis roseicollis: Information. Animal Diversity Web, 2005.
  5. Peach-faced Lovebird (Agapornis roseicollis). Care. Parrots Encyclopedia. [dostęp 3 listopada 2013].