Nierozłączka czerwonoczelna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nierozłączka czerwonoczelna
Agapornis roseicollis[1]
(Vieillot, 1818)
Nierozłączka czerwonoczelna
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina papugi wschodnie
Rodzaj Agapornis
Gatunek nierozłączka czerwonoczelna
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Nierozłączka czerwonoczelna, różowoczelna (Agapornis roseicollis) - gatunek małego ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). Występuje w Afryce. Niezagrożona wyginięciem.

Morfologia
Długość ciała wynosi 15-18 cm, masa ciała 45-65 g. Samiec i samica mają skrzydła, grzbiet oraz głowę zielone. Czoło i lica różowe, natomiast ogon niebieski. Młode brązowawe[3]
Występowanie
Występuje w południowej części Afryki, w wąskim pasie od Angolii i Namibii po RPA. Środowisko życia stanowią pustynne zadrzewienia, jałowe skaliste tereny, zadrzewione brzegi rzek i zarośla na stokach wzgórz[3].
Ekologia gatunku
Przebywa w grupach 5-20 osobników, w okresie dojrzewania nasion do około 100. Porusza się przeważnie lotem, niekiedy drepcze po ziemi. Największa zarejestrowana prędkość lotu dla tego gatunku wynosi 58 km/h. W trakcie chłodnej pogody nierozłączki czerwonoczelne przebywają w ciasnym skupieniu po 5-6 osobników. Pożywienie stanowią nasiona, np. roślin z rodzajów Albizia i Acacia[4]
Lęgi
Gniazdo przeważnie znajduje się w szczelinie skalnej[3]. Prawdopodobnie okres lęgowy w naturze trwa od lutego do maja. W lęgu 4-6 jaj o wymiarach około 23.5 x 17.3 mm. Inkubacja trwa 23 dni, młode są w pełni opierzone po 43 dniach od wyklucia. Mogą się rozmnażać po około dwóch miesiącach. W niewoli dożywa 15-25 lat[4].
W niewoli
Agapornis roseicollis jest ptakiem hodowlanym. Lubi zabawę, może stać się agresywna wobec innych papug. Zalecana długość klatki to co najmniej 1,2 metra, zaś odpowiednie wymiary budki lęgowej to 22,8 x 15,2x17,8 cm[5].

Przypisy

  1. Agapornis roseicollis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Agapornis roseicollis. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. 3,0 3,1 3,2 David Burni, Ben Hoare, Joseph DiCostanzo, BirdLife International (mapy wyst.), Phil Benstead i inni: Ptaki. Encyklopedia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 262. ISBN 978-83-01-15733-3.
  4. 4,0 4,1 Jessica Vonck: ADW: Agapornis roseicollis: Information. Animal Diversity Web, 2005.
  5. Peach-faced Lovebird (Agapornis roseicollis). Care. Parrots Encyclopedia. [dostęp 3 listopada 2013].