Niesamowity świat Gumballa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Niesamowity świat Gumballa
The Amazing World of Gumball
Niesamowity świat Gumballa
Gatunek serialu fabularno-animowany
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Wielka Brytania
Irlandia
Twórcy Ben Bocquelet
Liczba odcinków 156
Liczba serii 4 (5 w produkcji)
Produkcja
Produkcja Joanna Beresford (seria 1)

Sarah Fell (od 2 serii)

Reżyseria Mic Graves
Scenariusz Ben Bocquelet, Mic Graves, Jon Foster, James Lamont, Sam Ward
Narracja Artur Pontek
Muzyka Ben Locket
Czas trwania odcinka 11 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Wielka Brytania Cartoon Network
Stany Zjednoczone Cartoon Network
Polska Cartoon Network
Format obrazu 16/9
Lata emisji 2011-obecnie
Data premiery Wielka Brytania 2 maja 2011
Stany Zjednoczone 3 maja 2011
Polska 8 listopada 2011

Niesamowity świat Gumballa (ang. The Amazing World of Gumball) – amerykańsko-brytyjsko-Irlandzki serial fabularno-animowany stworzony przez Bena Bocqueleta. Światowa premiera serialu odbyła się 2 maja 2011 roku na antenie Cartoon Network, jest emitowany do dnia dzisiejszego. Dzień po premierze w Wielkiej Brytanii – 3 maja 2011 roku – serial zadebiutował na amerykańskim Cartoon Network. W Polsce premiera serialu odbyła się 8 listopada 2011 roku na kanale Cartoon Network.

Serial łączy technikę dwuwymiarową (2D), trójwymiarową (3D) oraz live-action.

Opis fabuły[edytuj]

Serial opisuje przygody dwunastoletniego, psotnego, niebieskiego kota Gumballa, który mieszka w niewielkim, 20-tysięcznym miasteczku Elmore w Stanach Zjednoczonych, wzorowanym na mieście Vallejo w Kalifornii[1], które zamieszkują niezwykłe postacie. Wraz ze szkolnymi przyjaciółmi przeżywa liczne przygody.

Bohaterowie[2][edytuj]

 • Gumball Watterson – tytułowy bohater, niebieski kot, który jest jednym z mieszkańców miasta Elmore. Pełny energii 12-latek, zakochany w Penny. Panicznie boi się pająków, co można zobaczyć w odcinku Randka. Na drugie imię ma Tristopher (odc. Klub). Mimo że ma 12 lat, w odcinku "DVD" podaje swój wiek nieprawidłowo, gdyż mówi że ma 10 lat. Jest to błąd w tłumaczeniu. W odcinku ''Imię'' dowiadujemy się, że Gumball to tylko ksywka a jego urzędowe imię brzmi Zach, ale na końcu odcinka Wattersonowie zmieniają je w urzędzie na Gumball.
 • Darwin Raglan Caspian Ahab Poseidon Nicodemius Watterson III – udomowiona złota rybka, która stała się częścią rodziny Wattersonów, zanim jeszcze wyrosły jej nogi (Gumball dostał go w prezencie od rodziców). Najlepszy i skrajnie lojalny przyjaciel Gumballa. Zawsze stara się dostrzec w innych dobro. Wydaje się być rozsądniejszy od Gumballa. Jest zakochany w Carrie, w odcinku "Halloween" całuje ją. W odcinku pilotowym był animowany w 3D.
 • Anais Watterson – czteroletnia genialna króliczka, siostra Gumballa, mądrzejsza od całej swojej rodziny. Jest wielką fanką programu "Oślica Daisy". Jej ulubiona lalka nazywa się Daisy (odc. Zabawka).
 • Nicole Watterson – matka Gumballa i Anais oraz żona Richarda. Niebieska i szczupła kocica. Ciężko pracująca kobieta (pracuje w dziale skarg Tęczowej Fabryki), która stara się wspierać swoją rodzinę w każdym aspekcie życia. Jest przykładem idealnej matki, jedyną rysą na jej charakterze jest to, że łatwo ją wyprowadzić z równowagi. Doskonale skacze na duże odległości np. między budynkami (odc. Pilot). Nazywa Gumballa "Gumciaczkiem" w odcinkach Mąciwoda i Walka co mogłoby brzmieć "Gamciaczek".
 • Richard Watterson – ojciec Gumballa i Anais oraz mąż Nicole. Tata opiekujący się domem. Jest gigantycznym, różowym królikiem z nadwagą. Jest leniwy, bezrobotny i dziecinny, uwielbia jeść. Jego ulubionym dzieckiem jest Darwin.
 • Penny Fitzgerald – fistaszek z porożem. Koleżanka Gumballa ze szkoły. Gumball jest w niej zakochany z wzajemnością. Jest szkolną cheerleaderką razem z Terry i Molly. Jej zwierzątkiem domowym jest pająk o imieniu Pan Kudels, o którym wszyscy myśleli, że umarł, lecz Gumball odnalazł go w sedesie (odc. Randka). W 2 sezonie jest bardziej podobna do mamy i zwykłego fistaszka. Ma uczulenie na jagody (odc. Sen). W odcinku "Skorupa" dowiadujemy się, że w rzeczywistości jest zmiennokształtną wróżko-podobną istotą, której formy zależą od emocji. Pod koniec odcinka przyjmuje swoją ostateczną postać żółtej istoty z porożem i skrzydłami. Od tej pory jest też oficjalną dziewczyną Gumballa.
 • Tobias Wilson – wysportowany, bogaty i mieni się kolorami tęczy. Podoba mu się Penny, więc dochodzi czasami do sprzeczek między nim a Gumballem. W serialu największą rolę odgrywał w odcinku Trzeci. W Elmore Stream wystąpił w odcinku Plaśnięcie mokrym cementem.
 • Rachel Wilson – starsza siostra Tobiasa. Tak samo jak jej brat mieni się kolorami tęczy. Podkochuje się w Darwinie. Pojawiła się w odcinkach Trzeci (w tle) i Impreza.
 • Banan Joe – banan, który jest klasowym błaznem. Zawsze tryska humorem. Gdy robi żarty, nie zdaje sobie sprawy, że to z niego pozostali się śmieją. W Elmore Stream wystąpił w odcinku Taniec bananowy.
 • Pan Small – pedagog szkolny, hipis. Pan Small przypomina antropomorficzną chmurę, ale w odcinku "Kłamstwo" okazuje się, że jest małpą pokrytą grubym białym futrem Jego nazwisko po polsku to mały. Ma klaustrofobię od odcinka "Skarpeta", po tym jak Gumball i Darwin przypadkowo zamknęli go w szufladzie.
 • Panna Lucy Simian – małpa w spódnicy. Jest złośliwą, przebiegłą i niesprawiedliwą nauczycielką uczącą już od ponad 300 tysięcy lat. Nienawidzi Gumballa i wykorzystuje każdą okazję, by pokrzyżować mu plany i poniżyć go przed całą klasą. Dawniej znęcała się nad jego mamą i przy każdej okazji się z niej naśmiewała.
 • Rockwin "Rocky" Robinson – syn Gaylorda Robinsona i szkolna złota rączka. Pracuje w szkole jako szef kuchni, woźny i kierowca autobusu. Ma dobre kontakty z dziećmi. Lubi wszystkich oprócz Panny Simian. Był uczestnikiem "Biegu Głupoli" zorganizowanego przez Gumballa.
 • Carmen – kaktus, jest w niej zakochany Alan. Carmen jest mądrą uczennicą, lecz lepiej jej nie dotykać.
 • Alan – balon, który jest zakochany w Carmen. Razem stanowią idealną parę, ale nie mogą być razem z oczywistych względów. Alan nie ma rąk. Jest bardzo dobry i grzeczny co denerwuje Gumballa.
 • Laurence "Larry" Needlemeyer – Larry pracuje prawie wszędzie w Elmore - w niemal każdym sklepie spożywczym, na stacji benzynowej czy wypożyczalni DVD. W odcinku "Koniec" okazuje się, że Larry pracuje w tylu miejscach żeby móc płacić za szkody wywołane przez Wattersonów.
 • Masami Yoshida – chmura, córka bogatego szefa tęczowej fabryki. Podatna na napady i histerie. Lepiej z nią nie zadzierać, bo w przeciwnym razie zaboli. Masami gdy płacze, zmienia się w ciemną deszczową chmurę (odc. Ciśnienie) i potrafi strzelać piorunami (odc. Impreza).
 • Hektor Jötunheim – kolorowy olbrzym, nigdy nie widać jego twarzy, bo nie mieści się w kadrze (wyjątkiem jest odcinek "Olbrzym"). Jego matka jest brzydką, niską wiedźmą. W odcinku "Olbrzym" Gumball powiedział, że Hektor jest nudny i wtedy olbrzym częściowo zniszczył miasto.
 • Tina Rex – dinozaur. Jest szkolną rozrabiaką. Co prawda nie lubi Gumballa, ale ma dobre serce (odc. Zabawka). Faktem jest też to, że w odcinku Walka Tina zaprzyjaźnia się z Gumballem.
 • Carrie Krueger – duch emo pogrążony w ciągłej depresji. Nie widać jej na zdjęciach i nie ma odbicia w lustrze. Jej ojciec Vlad zakochał się kiedyś w duchu kobiety i żeby dołączyć do ukochanej skorzystał z księgi czarów. Został jednak przeklęty i musiał przebywać sam w lustrach, ponieważ każdy czar z tej księgi ma swoją cenę. Gumball, Darwin i Carrie zdjęli z niego klątwę i umożliwili mu spotkanie z córką.
 • Ocho - ośmiobitowy pająk. Chodzi do klasy panny Simian. Jest nadpobudliwy. Nie lubi Gumballa i Darwina. Potrafi strzelać cyfrowymi pociskami (odc. Komórka).
 • Gaylord Robinson – kukiełka, sąsiad Gumballa i ojciec Rocky'ego, który na wszystko narzeka. Ciągle kłóci się ze swoją żoną Margaret.
 • Margaret Robinson – żona Gaylorda Robinsona i mama Rocky'ego. Nigdy nic nie mówi (umie mówić tylko "meh meh"). Ciągle kłóci się ze swoim mężem i marudzi. Bawi ją cierpienie innych osób (odc. Podła).
 • Przestępca – jest wielkim odciskiem palca i przestępcą, pierwszy raz występuje w odcinku Łyżka.
 • Szeryf Donut – jest wielkim amerykańskim pączkiem. Zawsze jest głodny, lubi jeść donuty. Nie jest dobrym policjantem.
 • Karen – dziewczyna Larrego. Wielka różowa bulwa, występuje mi.in. w odcinku Leniuchy gdzie rozstaje się z Larrym przez Gumballa i Darwina.
 • Sussie – brzydka, niechlujna, łakoma kukiełka. Jest odwróconą brodą w sukience. Pojawiła się w odcinkach: Duch, Tajemnica, Impreza, Kucyk, Słowa, Nemesis oraz klipach Dziewczyński śmiech i Dziewczyński śmiech: remiks.
 • Kenneth – stwór, który powstał w kuchence mikrofalowej. Ożył przez działanie mikrofal. Miał ogromny apetyt, a jego ofiarami stali się w kolejności: Anais, Listonosz, Richard i Nicole (zostali zwymiotowani pod koniec odcinka, w którym wystąpił). Powstał z różnych obrzydliwych rzeczy (np. wysmarkanych chusteczek, kup ptaków). Pojawił się w odcinkach Mikrofalówka i Finał.
 • Bobert – robot z klasy Gumballa, który jest mądrzejszy nawet od Anais. W odcinku Robot chciał zastąpić Gumballa. W tym odcinku miał główną rolę. Posiada tryb bojowy.
 • Leslie – różowy kwiat w doniczce, kolega Gumballa z klasy. Co ciekawe, w polskim tłumaczeniu pierwszej serii poznajemy go jako dziewczynę, ale w późniejszych jest chłopakiem. Jest kuzynem Penny. Denerwuje wszystkich tym, że źle wymawia różne słowa. W odcinku pilotowym miał niebieskie płatki.
 • Pan Kudels – pająk, zwierzak Penny. Rodzina Fitzgeraldów myślała, że został spuszczony w sedesie, ale on jednak przeżył. Pogryzł Gumballa 150 razy.
 • Trener - Występuje od trzeciego odcinka trzeciego sezonu. Uczy wf-u. Jest mamą Jemie'go.
 • Żółw - pupilek Wattersonów z odcinka "Szczeniaczek". Gryzł członków rodziny i chciał zniszczyć całe miasto. Wattersonowie próbowali się go pozbyć, ale okazało się, że jest niezniszczalny. Po raz drugi pojawił się w odcinku "Imię". Jest żółwiakiem z rodziny Trionyx.
 • Zach Watterson - złe wcielenie Gumballa z odcinka "Imię". Miał wywinięty kołnierzyk swetra. Rozpadł się pod koniec odcinka.
 • Rob - główny wróg Gumballa i Darwina. Były uczeń Panny Simian. Występuje m.in. w odcinkach: Impreza, Kucyk, Nikt, i Nemesis.

Obsada[edytuj]

i inni.

Wersja polska[edytuj]

Wersja polska: Studio Genetix Film Factory
Dialogi polskie: Barbara Robaczewska
Reżyseria: Beata Kawka
Dźwięk: Zdzisław Zieliński
Organizacja produkcji: Agnieszka Sokół i Róża Zielińska
Wystąpili:

i inni

Lektorzy:

Spis odcinków[3][edytuj]

Premiera w USA Premiera w Polsce N/o Polski tytuł Angielski tytuł
ODCINEK PILOTOWY
08.05.2008 00 Early Reel
SERIA PIERWSZA
03.05.2011 20.03.2012 01 DVD The DVD
09.05.2011 22.11.2011 02 Odpowiedzialni The Responsible
16.05.2011 08.11.2011 03 Trzeci The Third
16.05.2011 08.11.2011 04 Dług The Debt
23.05.2011 20.03.2012 05 Koniec The End
23.05.2011 22.11.2011 06 Sukienka The Dress
30.05.2011 28.02.2012 07 Zabawka The Quest
30.05.2011 28.02.2012 08 Łyżka The Spoon
06.06.2011 15.11.2011 09 Ciśnienie The Pressure
13.06.2011 15.11.2011 10 Obrazek The Painting
20.06.2011 29.11.2011 11 Leniuchy The Laziest
27.06.2011 29.11.2011 12 Duch The Ghost
11.07.2011 06.12.2011 13 Tajemnica The Mystery
18.07.2011 06.12.2011 14 Żart The Prank
25.07.2011 13.12.2011 15 Sztuki walki The Gi
01.08.2011 13.12.2011 16 Pocałunek The Kiss
08.08.2011 20.12.2011 17 Impreza The Party
15.08.2011 20.12.2011 18 Zwrot gotówki The Refund
22.08.2011 27.12.2011 19 Robot The Robot
29.08.2011 27.12.2011 20 Piknik The Picnic
05.09.2011 03.01.2012 21 Głupole The Goons
26.09.2011 03.01.2012 22 Tajemnica The Secret
03.10.2011 10.01.2012 23 Skarpeta The Sock
10.10.2011 10.01.2012 24 Geniusz The Genius
28.11.2011 07.02.2012 25 Randka The Date
05.12.2011 14.02.2012 26 Klub The Club
24.01.2012 14.02.2012 27 Różdżka The Wand
31.01.2012 25.02.2012 28 Małpa The Ape
17.10.2011 25.02.2012 29 Duch The Poltergeist
21.11.2011 07.02.2012 30 Wąsy The Mustache
07.02.2012 01.04.2012 31 Auto The Car
14.02.2012 01.04.2012 32 Pech The Curse
21.02.2012 06.03.2012 33 Mikrofalówka The Microwave
28.02.2012 06.03.2012 34 Mąciwoda The Meddler
06.03.2012 06.03.2012 35 Hełm The Helmet
13.03.2012 06.03.2012 36 Walka The Fight
SERIA DRUGA
07.08.2012 01.01.2013 37 Pilot The Remote
14.08.2012 18.12.2012 38 Olbrzym The Colossus
21.08.2012 25.12.2012 39 Rycerze The Knights
04.09.2012 08.01.2013 40 Lodówka The Fridge
11.09.2012 22.01.2013 41 Kwiatek The Flower
11.09.2012 15.01.2013 42 Banan The Banana
18.09.2012 29.01.2013 43 Komórka The Phone
18.09.2012 05.02.2013 44 Praca The Job
23.10.2012 31.05.2013 45 Halloween Halloween
25.10.2012 12.02.2013 46 Skarb The Treasure
06.11.2012 19.02.2013 47 Przeprosiny The Apology
13.11.2012 26.02.2013 48 Słowa The Words
20.11.2012 05.03.2013 49 Czaszka The Skull
27.11.2012 09.04.2013 50 Zakład The Bet
04.12.2012 24.12.2012 51 Gwiazdka Christmas
22.01.2013 02.04.2013 52 Zegarek The Watch
29.01.2013 16.04.2013 53 Ciemniak The Bumpkin
05.02.2013 23.04.2013 54 Wielki zawód The Flakers
12.02.2013 30.04.2013 55 Autorytet The Authority
05.06.2013 07.05.2013 56 Wirus The Virus
12.06.2013 14.05.2013 57 Kucyk The Pony
19.06.2013 11.06.2013 58 Bohater The Hero
26.06.2013 28.05.2013 59 Sen The Dream
03.07.2013 04.06.2013 60 Pomocnik The Sidekick
17.07.2013 18.06.2013 61 Zdjęcie The Photo
24.07.2013 01.09.2013 62 Bransoleta The Tag
31.07.2013 21.05.2013 63 Burza The Storm
07.08.2013 10.09.2013 64 Nauczka The Lesson
21.08.2013 17.09.2013 65 Gra The Game
28.08.2013 24.09.2013 66 Granica The Limit
10.09.2013 01.10.2013 67 Głos The Voice
17.09.2013 08.10.2013 68 Obietnica The Promise
01.10.2013 22.10.2013 69 Zamek The Castle
08.10.2013 15.10.2013 70 Boombox The Boombox
15.10.2013 29.10.2013 71 Taśma The Tape
05.11.2013 05.11.2013 72 Swetry The Sweaters
12.11.2013 12.11.2013 73 Internet The Internet
19.11.2013 19.11.2013 74 Plan The Plan
26.11.2013 26.11.2013 75 Świat The World
03.12.2013 03.12.2013 76 Finał The Finale
SERIA TRZECIA
05.06.2014 08.09.2014 77 Dzieciaki The Kids
05.06.2014 09.09.2014 78 Fanka The Fan
12.06.2014 10.09.2014 79 Trener The Coach
19.06.2014 11.09.2014 80 Radość The Joy
26.06.2014 15.09.2014 81 Szczeniaczek The Puppy
03.07.2014 12.09.2014 82 Przepis The Recipe
10.07.2014 16.09.2014 83 Imię The Name
17.07.2014 17.09.2014 84 Tło The Extras
24.07.2014 18.09.2014 85 Marudy The Gripes
31.07.2014 19.09.2014 86 Wakacje The Vacation
07.08.2014 22.09.2014 87 Oszust The Fraud
14.08.2014 23.09.2014 88 Otchłań The Void
21.08.2014 24.09.2014 89 Szef The Boss
28.08.2014 25.09.2014 90 Kłamczuch The Move
04.09.2014 26.09.2014 91 Prawo The Law
11.09.2014 29.09.2014 92 Uczulenie The Allergy
18.09.2014 04.04.2015 93 Matki The Mothers
25.09.2014 14.04.2015 94 Hasło The Password
02.10.2014 15.04.2015 95 Kunktatorzy The Procrastinators
09.10.2014 16.04.2015 96 Skorupa The Shell
16.10.2014 20.04.2015 97 Ciężar The Burden
23.10.2014 21.04.2015 98 Bracia The Bros
30.10.2014 17.04.2015 99 Lustro The Mirror
30.10.2014 22.04.2015 100 Mężczyzna The Man
13.11.2014 23.04.2015 101 Pizza The Pizza
20.11.2014 13.04.2015 102 Kłamstwo The Lie
08.01.2015 27.04.2015 103 Motyl The Butterfly
08.01.2015 28.04.2015 104 Pytanie The Question
15.01.2015 04.05.2015 105 Święty The Saint
22.01.2015 01.05.2015 106 Przyjaciel The Friend
29.01.2015 29.04.2015 107 Wyrocznia The Oracle
05.02.2015 30.04.2015 108 Bezpieczeństwo The Safety
12.02.2015 05.05.2015 109 Stowarzyszenie The Society
19.02.2015 06.05.2015 110 Spoiler The Spoiler
26.02.2015 07.05.2015 111 Odliczanie The Countdown
05.03.2015 08.05.2015 112 Nikt The Nobody
06.07.2015 11.05.2015 113 Depresja The Downer
06.08.2015 12.05.2015 114 Jajko The Egg
08.07.2015 13.05.2015 115 Trójkąt The Triangle
09.07.2015 14.05.2015 116 Pieniądze The Money
SERIA CZWARTA
07.07.2015 26.10.2015 117 Powrót The Return
10.07.2015 27.10.2015 118 Nemesis The Nemesis
13.08.2015 28.10.2015 119 Ekipa The Crew
20.08.2015 29.10.2015 120 Inni The Others
27.08.2015 30.10.2015 121 Podpis The Signature
31.08.2015 04.11.2015 122 Czek The Check
01.09.2015 05.11.2015 123 Szkodnik The Pest
02.09.2015 20.02.2016 124 Sprzedaż The Sale
03.09.2015 02.11.2015 125 Prezent The Gift
04.09.2015 20.02.2016 126 Parking The Parking
05.10.2015 20.02.2016 127 Wyzwanie The Routine
06.10.2015 20.02.2016 128 Upgrade The Upgrade
07.10.2015 09.05.2016 129 Komiks The Comic
08.10.2015 10.05.2016 130 Romantyk The Romantic
09.10.2015 11.05.2016 131 W sieci The Uploads
07.01.2016 03.11.2015 132 Stażysta The Apprentice
14.01.2016 06.11.2015 133 Objęcia The Hug
21.01.2016 12.05.2016 134 Podła The Wicked
28.01.2016 13.05.2016 135 Zdrajca The Traitor
15.02.2016 20.02.2016 136 Początki The Origins
137
30.03.2016 18.05.2016 138 Dziewczyna The Girlfriend
21.04.2016 16.05.2016 139 Rada The Advice
28.04.2016 17.05.2016 140 Sygnał The Signal
05.05.2016 19.05.2016 141 The Parasite
12.05.2016 20.05.2016 142 The Love
19.05.2016 24.05.2016 143 The Awkwardness
26.05.2016 144 The Nest
02.06.2016 145 The Points
23.05.2016 146 The Scam

Błędy w emisji i uwagi[edytuj]

 • Dnia 21 lutego 2012 roku odcinki 08 i 31 został przez pomyłkę wyemitowany ze złą ścieżką dźwiękową (węgierską) niezgodną z polską emisją. Cztery dni później CN Polska usunął wyżej wymieniony błąd i wyemitował ten odcinek z polskim dubbingiem.
 • Dnia 4 kwietnia 2015 roku odcinek "The Mothers" został przez pomyłkę puszczony przedwcześnie.
 • Dwa odcinki ("The Mystery" i "The Secret") mają ten sam polski tytuł "Tajemnica". Podobnie jest z odcinkami "The Ghost" i "The Poltergeist", które mają ten sam polski tytuł "Duch". Jest to błąd w tłumaczeniu i produkcji.
 • Miłosz Konkel podkładał głos Gumballowi także w 14 odcinkach drugiego sezonu, po czym zdecydowano, że jego głos nie pasuje już do 12-letniego bohatera serialu. Dlatego zastąpił go Jakub Zdrójkowski, któremu później głos też się zmienił i do dubbingu Gumballa w 4 sezonie zatrudniono Huberta Szczurka.

Przypisy

 1. Elmore, „Gumball Wiki”, Gumball Wiki [dostęp 2016-02-28].
 2. The Amazing World of Gumball Wiki. theamazingworldofgumball.wikia.com. [dostęp 2015-08-19].
 3. Lista odcinków, „Gumball Wiki”, Gumball Wiki [dostęp 2016-05-13].

Linki zewnętrzne[edytuj]