Niesamowity jeździec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niesamowity jeździec
Pale Rider
ilustracja
Gatunek western
Data premiery 1985
Kraj produkcji USA
Czas trwania 116 min
Reżyseria Clint Eastwood
Scenariusz Michael Butler
Dennis Shryack
Główne role Clint Eastwood
Michael Moriarty
Carrie Snodgress
Chris Penn
Richard Dysart
Sydney Penny
Wytwórnia The Malpaso Company
Dystrybucja Warner Bros. Pictures
Budżet 6,9 mln

Niesamowity jeździec (Pale Rider) – amerykański western z 1985 roku, którego akcja rozgrywa się w okresie gorączki złota. Film nawiązuje do wcześniejszych filmów Eastwooda, przede wszystkim do filmu Mściciel (1973) oraz do wykreowanej przez Eastwooda w trzech filmach postaci „Człowiek bez Imienia” z Dolarowej trylogii.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Osadnicy poszukujący złota w rzece prześladowani są przez potentata Coya LaHooda, wydobywającego złoto na dużą skalę. Na pomoc osadnikom przybywa wędrowny kaznodzieja, dawniej rewolwerowiec. Dzięki jego wsparciu osadnicy decydują o pozostaniu nad rzeką mimo gróźb LaHooda. LaHood wynajmuje szeryfa Stockburna z sześcioma zastępcami.

Nawiązania biblijne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł filmu nawiązuje do czwartego jeźdźca Apokalipsy, jadącego na siwym koniu (Ap 6,7-8). Jeździec przybywa jako rezultat modlitwy 15-letniej Megan, w której cytuje Psalm 23. Główny przeciwnik jeźdźca nazywa się Stockburn, którego imię nawiązuje do piekła. Po tym jak pokonał przedstawiciela złych – olbrzyma Cluba – jednym uderzeniem młota, kaznodzieja wypowiada: „well, the Lord does certainly work in mysterious ways” (Bóg działa w tajemniczy sposób). Na pokusę służby w mieście kaznodzieja odpowiada: „Nie można służyć Bogu i mamonie”[1]. Sam Eastwood przyznał, że film zawiera wielką liczbę biblijnych paralel. Robert Jewett uznał, że Pale Rider jest polemiką z Pawłową tezą, iż pomstę należy zostawić Bogu (Rz 12,19-21)[1]. Pale rider jest wyrazicielem Bożej pomsty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Clive Marsh, Gaye Ortiz, Explorations in theology and film: movies and meaning, Blackwell Publishers 1997 (reprint 2001), p. 68

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]