Przejdź do zawartości

Nootdorp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nootdorp
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Holandia

Prowincja

 Holandia Południowa

Data założenia

1281

Wysokość

- 3 m n.p.m.

Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość


18 930[1]
1 297,8 os./km²

Nr kierunkowy

015

Kod pocztowy

2630-2632

Położenie na mapie Holandii Południowej
Mapa konturowa Holandii Południowej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Nootdorp”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Nootdorp”
Ziemia52°02′N 4°28′E/52,033333 4,466667
Strona internetowa

Nootdorp (wymowa: ɴout:dorp) – miejscowość w zachodniej Holandii w prowincji Holandia Południowa. Etymologia nazwy miasta wskazuje wyraźnie na połączenie w nim słowa noot, czyli z holenderskiego: orzech, oraz dorp, co oznacza wieś.

Miejscowość położona jest około 2 km na wschód od Delftu, od południa oraz zachodu graniczy z Hagą, natomiast od wschodu z Zoetermeer oraz Pijnacker.

Nootdorp jest od 2002 r. częścią gminy o nazwie Pijnacker-Nootdorp. Zanim doszło do połączenia obu miast, każde z nich stanowiło niezależną jednostkę gminną. Obecnie do obszaru miasta należą także tereny rekreacyjne Dobbeplas.

Inwestycje

[edytuj | edytuj kod]

Nootdorp jest sukcesywnie rozbudowywany i niemal nie przypomina już wioski sprzed kilkunastu lat. W 1999 rozpoczęto tu trwającą cztery lata budowę centrum mieszkaniowo-sklepowego De Parade, od tego czasu realizowane były też inne projekty budowlane. Położono drogi okalające wznoszone budowle użyteczności publicznej, poprowadzono trasę tramwajową. Dużą liczbę budynków mieszkalnych wybudowano w pobliżu oraz na obrzeżach nieczynnego od 1992 lotniska Ypenburg. Wśród licznych inwestycji mieszkaniowych na szczególną uwagę zasługują następujące projekty[2]:

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

Główne atrakcje turystyczne w Nootdorp to:

  • Wiatrak Windlust – wybudowany w Delfcie w 1781 r., a następnie w 1885 r. przetransportowany do Nootdorp. Obecnie znajduje się on przy skrzyżowaniu ulic Oudeweg i Geerweg.
  • Kościół parafialny wyznania protestanckiego przy ulicy Dorpsstraat, z wieżą pochodzącą z 1547 r.
  • Zabytkowe kamienice przy ulicy Veenweg.

Po połączeniu z Holenderską Narodową Ligą Rugby powstał w miasteczku ligowy klub nazwany Panthers, przekształcony później w Nootdorp Muskieters. Działa również zespół piłkarski SV Nootdorp oraz towarzystwo sportowe RKDEO. Na pograniczu miejscowości gminnych znajduje się basen De Viergang.

Transport

[edytuj | edytuj kod]

Nootdorp leży w pobliżu autostrady A12, z której prowadzi do miasta zjazd nr 5. Niedaleko też znajduje się wielopoziomowy węzeł autostradowy Prins Clausplein, łączący A12 z tej samej klasy drogą A4. Podobnie jak w Hadze przedsiębiorstwo komunikacji nazywa się HTM. Tramwaje dojeżdżają tu z Delftu oraz z Hagi; są to odpowiednio linie 19 oraz 15. Podczas wakacji otwiera się też linia specjalna na plażę. Na co dzień ponadto kursują autobusy komunikacji miejskiej obsługiwane przez firmę Veolia: linie 60 i 30 oraz linia nocna N5. Usługi świadczą także przewoźnicy tzw. buurtbus – jest to linia 484. Nootdorp posiada stację osobową dla kolejki podmiejskiej linii E, którą dojechać można m.in. do Rotterdamu, zaś najbliższy dworzec kolejowy znajduje się w Delfcie.

Osoby związane z Nootdorp

[edytuj | edytuj kod]

Urodzeni w Nootdorp

Związani z Nootdorp poprzez inne pokrewieństwo

Miasta partnerskie

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]