Holandia Południowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Holandia Południowa
Zuid-Holland
prowincja
Ilustracja
Gęstość zaludnienia w Holandii Południowej, 2007
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Holandia
Siedziba Haga
Kod ISO 3166-2 NL-ZH
Powierzchnia 3403 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

3 452 323
• gęstość 1225 os./km²
Plan Holandii Południowej
Plan Holandii Południowej
Położenie na mapie Holandii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Holandia Południowa (nid. Zuid-Holland) – prowincja Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Stolicą prowincji jest Haga, a największym miastem Rotterdam. Południowa część prowincji to Westland i zajmują ją liczne tereny szklarniowe. Najważniejszymi zbiornikami wodnymi w Holandii Południowej są Nieuwe Maas, Nieuwe Waterweg, Oude Maas, Haringvliet oraz Hollands Diep

Holandia Południowa jest jednym z najgęściej zaludnionych i najbardziej uprzemysłowionych obszarów na świecie. Ludność prowincji liczyła w 1514 roku około 200 tys. mieszkańców i liczba ta przez wieki rosła osiągając wartość 3 560 205 (stan na 30 września 2012). Przy 3,5 miliona mieszkańców obszar ten zajmuje zaledwie 3403 km², co stanowi największe zagęszczenie ludności w całej Holandii. Prowincjami przylegającymi są: Zelandia na południu, Brabancja Północna na południowym wschodzie i Geldria wraz z Utrechtem na wschodzie.

Wyznanie (2005)
Protestantyzm 20%
Katolicyzm 15%
Islam 8%
Hinduizm 2%

Gminy (z odnośnikami do mapy)[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku prowincja liczyła 60 gmin (nid. gemeente):

A - J

K - P

R - Z

Wyspy w obrębie prowincji[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie satelitarne obrazujące wyspy w obrębie Holandii Południowej

Południowa część Holandii Południowej składa się z kilku wysp leżących w delcie Renu i Mozy. Z technicznego punktu widzenia nie są to autentyczne wyspy. Każda z nich otoczona jest kanałami wodnymi, rzekami, czy innymi zbiornikami wodnymi a większość posiada wiele połączeń z resztą obszaru lądowego. Wyspy zostały wymienione w kolejności alfabetycznej poniżej (kilka z nich nosi taką samą nazwę jak nazwa gminy, stąd odnośniki do artykułu o gminie). W nawiasach wskazano odpowiedni obszar na ilustracji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]