Przejdź do zawartości

Norweskie Muzeum Kolejowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Norweskie Muzeum Kolejowe
Norsk Jernbanemuseum
Ilustracja
Budynek główny
Państwo

 Norwegia

Miejscowość

Hamar

Adres

Strandveien 161, 2316 Hamar

Data założenia

1896

Zakres zbiorów

kolejnictwo

Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Norweskie Muzeum Kolejowe”
Ziemia60°48′01,0″N 11°01′38,8″E/60,800278 11,027444
Strona internetowa

Norweskie Muzeum Kolejowe (norw. Norsk Jernbanemuseum) – norweskie muzeum kolei zlokalizowane w Hamar.

Położenie i ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

Wąskotorowy parowy pociąg turystyczny

Ekspozycja składa się z dwóch części: wystawy w budynku (wewnątrz m.in. biblioteka z literaturą kolejową i fotografiami[1]) i parku kolejowego z odcinkami czynnych torowisk[2]. W okresie letnim w parku kursuje skład wąskotorowy. Całość znajduje się w zachodniej części miasta, nad jeziorem Mjøsa[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od 1896 muzeum dokumentuje historię kolei w Norwegii i jej rolę w społeczeństwie na przestrzeni lat. Muzeum zostało założone przez byłych pracowników kolei jako placówka prywatna. Należy do najstarszych muzeów kolejowych świata. Początkowa skromna kolekcja obejmowała fotografie, ilustracje i rysunki techniczne. W latach 1896–1912 znajdowała się na drugim piętrze dworca kolejowego w Hamar[1].

W latach 1912–1930 ekspozycja pozostawała niedostępna, a eksponaty umieszczono w magazynie. W 1930 placówkę przebudowano na wzór skansenu we wschodniej części miasta, z kilkoma starszymi budynkami dworcowymi i krótkim odcinkiem toru. Miejsce to znajdowało się daleko od działającej linii kolejowej (Dovrebanen), a przenoszenie ciężkich eksponatów okazało się kosztowne i trudne. Kolekcja stopniowo powiększała się i pod koniec lat 40. XX wieku władze miejskie zaczęły szukać nowej lokalizacji. Muzeum zostało przeniesione do obecnej lokalizacji w parku muzealnym nad jeziorem Mjøsa, a otwarcie zbiegło się z sześćdziesiątą rocznicą otwarcia placówki (1956). Muzeum składało się z nowego budynku głównego z halą wystawienniczą i parku na zewnątrz z torowiskami, urządzeniami sygnałowymi i oryginalnym wyposażeniem budynków stacyjnych. Od 1962 w ofercie dla zwiedzających znajdują się przejazdy wąskotorowym pociągiem parowym[1].

1 grudnia 1996 muzeum zmieniło nazwę z NSB Jernbanemuseet na Norsk Jernbanemuseum, co było związane ze zmianami na kolejach norweskich. Nazwa Norsk Jernbanemuseum obowiązywała również w latach 1896-1946. Pod koniec lat 80. muzeum po raz kolejny stało się zbyt małe i poszukiwano w związku z tym nowej lokalizacji lub dodatkowej przestrzeni ekspozycyjnej. W rezultacie Norweskie Koleje Państwowe (NSB) zakupiły grunty na północ od obecnego parku muzealnego. Część tę otwarto w 2003[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Fotografia historyczna
2
Budynek przystanku z Bestum (Oslo)
3
Elektrowóz El 7.2501
Ekspozycja Norsk Jernbanemuseum

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Norsk Jernbanemuseum, Norsk jernbanemuseum – Norges nasjonale jernbanemuseum
  2. Velkommen til Hamarregionen, Hamarregionen Reiseliv, Hamar, 2019, s. 4