Nosferattus occultus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nosferattus occultus
Ruiz et Brescovit, 2005
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

skakunowate

Podrodzina

Salticinae

Plemię

Sitticini

Rodzaj

Nosferattus

Gatunek

Nosferattus occultus

Nosferattus occultusgatunek pająka z rodziny skakunowatych i podrodziny Salticinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2005 roku przez Gustava R.S. Ruiza i Antônia D. Brescovita[1][2] na łamach „Revista Brasileira de Zoologia”. Jako lokalizację typową wskazano Parque Nacional dos Lençóis Maranhenses w gminie Barreirinhas w brazylijskim stanie Maranhão. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „ukryty” i nawiązuje do zasłoniętego przez tegulum pająków embolusa pająka[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samce osiągają od 4,35 do 5,7 mm długości ciała i od 2,15 do 2,4 mm długości karapaksu, a samice od 4,3 do 5,15 mm długości ciała i od 2,1 do 2,3 mm długości karapaksu[2].

Karapaks jest wysoki; u samca żółty z jasno owłosionymi bokami oraz z pasmem czarnych włosków wychodzącym spomiędzy oczu pary tylno-bocznej i biegnącym wzdłuż środka grzbietu po tylny kraniec prosomy; u samicy jasnobrązowy z ciemniejszą częścią głowową, kępkami białych włosków między przednimi oczami oraz gęstym, brązowym owłosieniem w pozostałej części. Ustawione równolegle szczękoczułki są u samca żółte i na przedniej powierzchni opatrzone wklęśnięciem ze zmodyfikowanymi włoskami zewnętrznego brzegu, u samicy zaś gęsto i brązowo owłosione. Przednia krawędź bruzdy szczękoczułka ma pięć zębów, a na tylnej jej krawędzi brak jest modyfikacji u samicy, natomiast występują takowe u samca. Barwa wargi dolnej, szczęk oraz sternum jest żółta. Odnóża samicy są ciemno obrączkowane, natomiast u samca na parach od pierwszej do trzeciej występują podłużne, brązowe paski przednio-brzuszne[2].

Opistosoma (odwłok) samca jest blada, jasnobrązowo i biało owłosiona, u jako jedynego przedstawiciela rodzaju pozbawiona wyraźnego skutum na stronie grzbietowej, za to z paskiem czarnych włosków wzdłuż grzbietu. Opistosoma samicy jest owłosiona brązowo i pomarańczowo, od spodu bladokremowa[2].

Genitalia samicy cechują się płytką płciową o wąskim przedsionku oraz jednorodnie skręconymi wokół przewodu centralnego w koncentryczne spirale przewodami kopulacyjnymi. Nogogłaszczki samca mają dwie silnie wykształcone ostrogi na apofizie retrolateralnej goleni oraz bardzo długi, 3,5 razy zakręcony wokół tegulum embolus[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek neotropikalny, południowoamerykański, endemiczny dla północno-wschodniej Brazylii, znany ze stanów Maranhão i Ceará[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Norman I. Platnick: Gen. Nosferattus Ruiz & Brescovit, 2005. [w:] The World Spider Catalog [on-line]. American Museum of Natural History. [dostęp 2024-02-02].
  2. a b c d e f g Gustavo R.S. Ruiz; Antonio D. Brescovit. Three new genera of jumping spider from Brazil (Araneae, Salticidae). „Revista Brasileira de Zoologia”. 22 (3), s. 687–695, 2005. DOI: 10.1590/S0101-81752005000300026.